Organ wydający:
Dyrektor KIS
Data:
2023-11-15
Sygnatura:
0114-KDIP2-1.4010.469.2023.2.MR1
1) ”W przypadku kiedy przekroczony zostanie limit przychodów określony art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy PIT (85 528 zł) i od nadwyżki ponad tą kwotę będą pobierane zaliczki na podatek PIT od wypłacanych wynagrodzeń, w odniesieniu do tych zaliczek możliwe będzie skorzystanie z ulgi na innowacyjnych pracowników”.
2) ”Z ulgi na innowacyjnych pracowników można skorzystać w odniesieniu do zaliczek na podatek PIT, pobieranych z tytułu wypłacanego przez Spółkę zasiłku chorobowego”.

 

Okoliczności sprawy

Oddział („Wnioskodawca”) został utworzony w celu świadczenia usług badawczo-rozwojowych (B+R), mających na celu ulepszenie i rozwój technologiczny istniejących produktów grupy. Oddział zamierza stosować ulgę na innowacyjnych pracowników (Ulga IP), o której mowa w art. 18db ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych („Ustawa CIT”). Jak zostało wskazane we wniosku, wybrani specjaliści B+R w momencie uzyskania przychodów ze stosunku pracy nie ukończyli 26 roku życia i pracownicy ci korzystają ze zwolnienia z opodatkowania przychodów otrzymanych przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 PLN, stosownie do normy zawartej w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 poz. 2647, dalej: „Ustawa PIT”) (ulga dla młodych).

Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy było ustalenie, czy:

1) Ulga IP obejmuje również kwoty zaliczek na podatek dochodowy („Zaliczki PIT”) pobierane przez Wnioskodawcę od pracowników Oddziału, objętych ulgą dla młodych, jeśli przychody tych osób przekroczyły kwotę 85 528 PLN, od miesiąca, w którym nastąpiło przekroczenie ww. kwoty rocznego przychodu?

2) Ulga IP nie obejmuje kwoty Zaliczek PIT pobieranych przez Wnioskodawcę od zasiłku pieniężnego wypłacanego przez Wnioskodawcę na rzecz pracowników Spółki z tytułu ubezpieczenia społecznego?

Zdaniem organu, w przedstawionym stanie faktycznym:

1) Skorzystanie z ulgi IP nie będzie możliwe w przypadku, kiedy w odniesieniu do wypłacanych wynagrodzeń, płatnik stosuje ulgę dla młodych (ze względu na brak przekazywania Zaliczki PIT do urzędu skarbowego). Jednak w przypadku kiedy przekroczony zostanie limit przychodów określony dla ulgi dla młodych, tj. 85 528 PLN i od nadwyżki ponad tę kwotę będą pobierane Zaliczki PIT od wypłacanych wynagrodzeń, w odniesieniu do tych zaliczek możliwe będzie skorzystanie z Ulgi IP.

2) Z Ulgi IP można skorzystać w odniesieniu do Zaliczek PIT pobieranych z tytułu wypłacanego przez Spółkę zasiłku chorobowego.

 

Komentarz PwC

Komentowana interpretacja indywidualna, naszym zdaniem, powinna zainteresować podatników korzystających lub planujących skorzystanie z Ulgi IP, ponieważ przepisy dotyczące Ulgi IP nie zawierają szczegółowych zasad jej stosowania w odniesieniu do osób korzystających z ulgi dla młodych. 

Mechanizm Ulgi IP polega na możliwości rozliczenia niewykorzystanych w uldze badawczo-rozwojowej w danym roku kosztów kwalifikowanych w drodze pomniejszenia kwoty Zaliczek PIT pobranych przez płatnika. W tym zakresie, płatnik - po naliczeniu i pobraniu Zaliczek PIT zgodnie z właściwymi przepisami, nie dokonuje transferu pobranych Zaliczek PIT do urzędu skarbowego, odnoszących się do specjalistów B+R, którzy przez co najmniej 50% “ogólnego czasu pracy” realizowali działalność B+R w danym miesiącu.

Podzielamy zdanie organu zaprezentowane w przywołanej interpretacji indywidualnej, zgodnie z którym - w przypadku pracowników B+R - Ulgą IP można objąć Zaliczki PIT pobrane od wynagrodzeń przekraczających limit stosowania ulgi dla młodych, pod warunkiem spełnienia pozostałych kryteriów odliczenia Ulgi IP. W przypadku nieprzekroczenia progu przychodów określonego dla ulgi dla młodych, Zaliczka PIT nie podlega przekazaniu do organu (zakładając, że pracownik wyraził chęć korzystania z ulgi dla młodych), co - jak słusznie, naszym zdaniem, ocenił organ - uniemożliwia zastosowanie Ulgi IP w kontekście wskazanych pracowników. Należy podzielić zdanie organu, ponieważ analiza art. 21. ust. 1 pkt 148 Ustawy PIT prowadzi do wniosku, że przychody podatnika powyżej kwoty 85 528 PLN podlegają opodatkowaniu według zasad ogólnych i sytuacja tych pracowników zrównuje się z pozostałymi pracownikami. Ponadto, mając na uwadze brak szczególnych zasad stosowania obu ww. ulg jednocześnie - nie widzimy argumentów za niestosowaniem Ulgi IP w przypadku Zaliczek PIT pobieranych po wyczerpaniu zwolnienia. Jednocześnie, biorąc pod uwagę, że przy wynagrodzeniu chorobowym stosuje się ulgę dla młodych, to wartym zauważenia jest, że w tym przypadku w kontekście Ulgi IP również istotna będzie weryfikacja ww. progu przychodowego. 

Odmienna sytuacja ma miejsce w przypadku zasiłku chorobowego, gdyż ten składnik wynagrodzenia (jako przychód z innych źródeł) nie został przez ustawodawcę objęty preferencją dla młodych, a co za tym idzie - Zaliczki PIT pobierane są na ogólnych zasadach. Za słuszny należy uznać pogląd organu w tym zakresie, ponieważ zgodnie z literalnym brzmieniem art. 18db ust. 2 pkt 1 Ustawy CIT, Ulga IP ma zastosowanie do zaliczek na podatek dochodowy z tytułu m.in. wypłacanego przez podatnika zasiłku pieniężnego z ubezpieczenia społecznego. Bez wątpienia wpisuje się to zaś w to zasiłek chorobowy. 

Podobny mechanizm można zauważyć w zastosowaniu preferencji podatkowej dla rodzin wychowujących co najmniej czworo dzieci („Ulga 4+). Ulga 4+ ma zastosowanie szczególnie do przychodów z umowy o pracę czy też z umowy zlecenia i polega na zwolnieniu od podatku dochodowego przychodów do kwoty 85 528 PLN. Widzimy argumenty, by po przekroczeniu wspomnianej kwoty, pobierane Zaliczki PIT od wynagrodzeń Specjalistów B+R spędzających co najmniej połowę ogólnego czasu pracy” w danym miesiącu były brane pod uwagę w rozliczeniu Ulgi IP (na etapie odprowadzania przez płatnika Zaliczek PIT za dany miesiąc).

Dodatkowo, należy pamiętać, że ulga dla młodych oraz Ulga 4+ nie dotyczy przychodów uzyskanych m.in. na podstawie umów o dzieło, stąd w tym przypadku powyższe rozważania nie znajdą zastosowania. Jednocześnie, w naszej ocenie, żaden przepis Ustawy CIT nie wyłącza bezpośrednio możliwości zastosowania Ulgi IP przez podatników w przypadku osiągania przychodów z praw autorskich, czy też stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów przez twórców. Takie stanowisko zostało wyrażone m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 1 czerwca 2023 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.172.2023.2.MBD).

Podsumowując, zgodnie z art. 18db Ustawy CIT, uprawnienie do zastosowania Ulgi IP, w przypadku Specjalistów B+R korzystających z ulgi dla młodych lub Ulgi 4+ lub innych ulg, możliwe jest po spełnieniu poniższych przesłanek:

  • realizacja działalności B+R jest na poziomie minimum 50% ogólnego czasu pracy” w danym miesiącu przez tego specjalistę B+R; 
  • osiągany jest przychód ze źródła określonego w art. 18db ust 2 Ustawy CIT (w tym stosunku pracy, czy zasiłku pieniężnego z ubezpieczenia społecznego), od którego pobrano Zaliczkę PIT;
  • w przypadku pracowników korzystających z ulgi dla młodych przychód przekroczył 85 528 PLN);
  • złożone zostało zeznanie podatkowe za poprzedni rok;
  • wykazana została nadwyżka kosztów kwalifikowanych nad faktycznych ich odliczeniem w uldze B+R;
  • spełnienie pozostałych warunków umożliwiających skorzystanie z Ulgi IP przez podatnika:
    • pobranie Zaliczek PIT od specjalistów B+R;
    • pomniejszenie zaliczek na podatek dochodowy (transferowanych do urzędu skarbowego) o kwotę Zaliczek PIT kwalifikowanych do Ulgi IP;
    • pominięcie z Ulgi IP zaliczek przekazywanych na zasadach określonych w art. 38 ust. 2-2c Ustawy PIT;
    • brak przysługiwania zwrotu gotówkowego z tytułu Ulgi IP (tj. podatnik nie ma prawa do kwoty określonej w art. 18da Ustawy CIT).