Organ wydający:
Dyrektor KIS
Data:
2024-07-30
Sygnatura:
0111-KDIB1-3.4010.305.2024.1.DW
W lipcu 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną na rzecz przedsiębiorcy realizującego nową inwestycję, w której potwierdził, że tymczasowy montaż środka trwałego w zakładzie innym niż wskazanym w decyzji o wsparciu z powodu opóźnień w pracach budowlanych kwalifikuje się do objęcia pomocą, jako koszt inwestycji.

 

W opisie stanu faktycznego spółka wskazała, że otrzymała decyzję o wsparciu (“DoW”, “decyzja”) na realizację nowej inwestycji, polegającej na budowie nowego zakładu produkcyjnego wraz z infrastrukturą techniczną, magazynową oraz wyposażenie infrastruktury w innowacyjny park technologiczno-maszynowy. W ramach planowanej inwestycji spółka nabędzie nową linię produkcyjną, która ze względu na opóźnienia w realizacji prac budowlanych zostanie umieszczona i uruchomiona w innym zakładzie spółki, znajdującym się poza terenem objętym DoW. Docelowo urządzenia składające się na linię produkcyjną jeszcze przed terminem zakończenia realizacji nowej inwestycji zostaną zdemontowane i przeniesione na teren realizacji inwestycji i w oparciu o nie podatnik będzie prowadził działalność objętą DoW. Spółka podkreśliła, że dochodu uzyskanego ze sprzedaży wyrobów wyprodukowanych poza terenem wskazanym w decyzji nie będzie traktowała jako dochodu zwolnionego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT. 

W związku z powyższym spółka powzięła wątpliwość, czy wydatki na nabycie linii produkcyjnej poniesione po dniu uzyskania decyzji o wsparciu, kwalifikują się do objęcia pomocą jako koszty inwestycji wskazane w tej decyzji i w związku z tym zwiększą limit dostępnej dla podatnika pomocy publicznej.

Dyrektor KIS wskazał, że używanie linii produkcyjnej poza obszarem wskazanym w decyzji o wsparciu, a następnie jak tylko będzie to możliwe zdemontowanie jej i przeniesienie na teren wskazany w DoW spełnia wymogi uznania wydatku na tę linię za koszty kwalifikowane.

Jak potwierdza Dyrektor KIS, czasowe przeniesienie środków trwałych poza obszar wskazany w DoW, a następnie w przyszłości montaż i używane ich na terenie DoW,  nie będzie skutkowało utratą cechy nowości przez ten środek trwały. Należy bowiem wspomnieć, że środki trwałe nabywane przez dużych przedsiębiorców muszą być nowe. Oznacza to, że nie mogą być używane (eksploatowane) przez inny podmiot w jakiejkolwiek formie w działalności gospodarczej. Nabycie linii produkcyjnej bezpośrednio od producenta lub przy wykorzystaniu pośrednictwa handlowego w sytuacji, gdy nie była ona wcześniej wykorzystywana do produkcji przez dostawcę lub inne podmioty, a następnie okresowa produkcja przez tego samego podatnika w innej lokalizacji nie pozbawia środków trwałych przymiotu nowości. 

Warto zwrócić uwagę, że podobne zapytania były kierowane do organów podatkowych również w odniesieniu do przepisów regulujących specjalne strefy ekonomiczne i wówczas organy także potwierdzały, że wartość maszyn lub urządzeń używanych tymczasowo w lokalizacji nieobjętej SSE powiększa pulę wydatków inwestycyjnych, a tym samym wysokość przysługującego podatnikom zwolnienia z CIT (np. interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 26 czerwca 2017 r., 0111-KDIB1-3.4010.140.2017.1.PC).

W wydanej interpretacji Dyrektor KIS potwierdził  również, że po zmianie lokalizacji i zainstalowaniu linii produkcyjnej na terenie zakładu objętego decyzją o wsparciu, dochód wygenerowany ze sprzedaży wyrobów wyprodukowanych (w zakresie wydanej decyzji) na przedmiotowej linii będzie podlegał w całości zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT do limitu przyznanej pomocy publicznej.

 

Komentarz PwC

Zaprezentowane przez  organ podatkowy stanowisko należy uznać za racjonalne. Jest ono zgodne z obowiązującymi przepisami, a także spójne z innymi interpretacjami wydawanymi w podobnych stanach faktycznych. Opóźnienia w pracach budowlanych przy realizacji nowej inwestycji zdarzają się często, zatem dobrą wiadomością dla podatników jest to, że czasowe przeniesienie środków trwałych poza teren objęty decyzją, a nawet ich czasowe użytkowanie w tej lokalizacji, nie spowoduje utraty kwalifikowalności wydatków poniesionych na ich zakup. Jest to podejście wspierające inwestorów strefowych, co ułatwia przechodzenie przez proces inwestycyjny, często obfitujący w trudności i opóźnienia.

Po przeniesieniu i zamontowaniu maszyn i urządzeń na terenie zakładu objętego decyzją o wsparciu, podatnik może korzystać ze zwolnienia w odniesieniu do dochodów wygenerowanych ze sprzedaży wyrobów wyprodukowanych na takiej linii produkcyjnej, pod warunkiem, że będą się one wpisywać w odpowiednie kody PKWiU wskazane w tej decyzji. Chwilowe umieszczenie maszyn i urządzeń w zakładzie znajdującym się poza terenem realizacji inwestycji nie pozbawia przedsiębiorcy prawa do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT.

Interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora KIS stanowi jasne wskazówki dla polskich przedsiębiorców posiadających decyzje o wsparciu. Co jednak istotne, dochody uzyskiwane ze sprzedaży wyrobów wytworzonych w czasie, gdy linia produkcyjna znajduje się poza terenem realizacji inwestycji nie będą korzystały ze zwolnienia z podatku dochodowego. Podkreślenia wymaga, że takie dochody nie spełniają warunku uzyskania ich na terenie wskazanym w decyzji o wsparciu.