Organ wydający:
Dyrektor KIS
Data:
2020-12-16
Sygnatura:
KDIB1-1.4010.391.2020.2.ŚS
Czynność przewalutowania pożyczki w trakcie trwania umowy jest neutralna podatkowo i nie wywołuje skutków w postaci powstania różnic kursowych.

Sprawa dotyczyła spółki, która w 2017 r. udzieliła pożyczki podmiotowi powiązanemu z siedzibą w Irlandii. Trzy lata później spółka zawarła porozumienie z zagranicznym pożyczkobiorcą, na mocy którego doszło do zmiany waluty części pożyczki z euro na polskie złote. 

Na tym tle spółka zapytała organ podatkowy, czy w związku z przewalutowaniem pożyczki w trakcie trwania umowy dochodzi do powstania różnic kursowych w rozumieniu przepisów ustawy o CIT.

Spółka wskazała, że katalog przypadków powodujących powstanie dodatnich lub ujemnych różnic kursowych został zawarty w art. 15a ust. 2 i 3 ustawy o CIT. Jest to katalog zamknięty, co oznacza, że różnice kursowe mogą powstać wyłącznie wtedy, gdy zachodzi jedna z okoliczności wymienionych w art. 15a ust. 2 lub ust. 3 ustawy o CIT. Jak wskazała spółka, aby doszło do powstania różnic kursowych, muszą zostać spełnione następujące przesłanki:

  • pożyczkę otrzymano w walucie obcej,
  • spłata jest realizowana w walucie obcej oraz
  • powstają różnice pomiędzy przeliczoną na polską walutę wartością pożyczki w dniu jej udzielenia oraz w dniu jej uregulowania.

W ocenie spółki należy przy tym wskazać, że niespełnienie któregokolwiek ze wskazanych wyżej warunków będzie skutkować tym, że nie powstaną różnice kursowe na gruncie ustawy o CIT.

Jak wskazała spółka, w niniejszej sprawie dojdzie do przewalutowania pożyczki z waluty obcej na walutę polską, co oznacza, że spłata zobowiązania nastąpi w walucie polskiej. Tym samym nie spełniona zostanie druga przesłanka. Na skutek przewalutowania pożyczka utraci bowiem charakter zobowiązania walutowego.

Ponadto istotna dla niniejszej sprawy jest okoliczność, że dla powstania różnic kursowych konieczne jest powstanie różnicy między wartością pożyczki w dniu jej udzielenia a wartością pożyczki w dniu jej zwrotu. Już z literalnego brzmienia art. 15a ust. 2 pkt 4 oraz ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT wynika, że do powstania różnic kursowych z tytułu pożyczki musi wystąpić element zwrotu tej pożyczki. Przewalutowanie pożyczki stanowi natomiast zmianę sposobu wykonania zobowiązania. Tym samym nie dojdzie do spełnienia warunku trzeciego.

W konsekwencji, należy uznać, że czynność przewalutowania pożyczki w trakcie trwania umowy jest neutralna podatkowo i nie wywołuje skutków w postaci powstania różnic kursowych.

Na potwierdzenie prezentowanego stanowiska spółka przytoczyła szereg interpretacji indywidualnych oraz wyroków sądów administracyjnych.

Organ w całości uznał stanowisko spółki za prawidłowe i w konsekwencji odstąpił od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska spółki.