Organ wydający:
Dyrektor KIS
Data:
2021-04-14
Sygnatura:
0111-KDIB3-1.4012.109.2021.1.KO
W przypadku gdy najem miejsca parkingowego nie jest związany z używaniem konkretnych pojazdów samochodowych, lecz wynika z całokształtu prowadzenia działalności gospodarczej, pełna kwota VAT z czynszu najmu podlega odliczeniu.

Spółka jest posiadaczem abonamentu na wjazd i pozostawienie samochodu w podziemnej hali garażowej. Należy zwrócić uwagę na fakt, że świadczone usługi nie przypisują jakiegokolwiek konkretnego pojazdu do konkretnego miejsca znajdującego się na hali a jedynym warunkiem, który trzeba spełnić aby skorzystać z miejsca parkingowego, jest posiadanie karty magnetycznej. 

W związku z powyższym z abonamentu korzystać mogą zarówno pracownicy i partnerzy spółki korzystający z samochodu, od którego wydatki rozliczane są na zasadach określonych w art. 86a ust. 1 ustawy o VAT (czyli dla pojazdów używanych w tzw. cyklu mieszanym), jak i klienci przyjeżdżający do siedziby spółki. Z uwagi na to, że biuro spółki znajduje się w miejscu, w którym miejsca parkingowe są trudno dostępne, korzystanie z takich usług stanowi naturalne i optymalne rozwiązanie problemu. W dodatku nieliczne miejsca w okolicy siedziby spółki dostępne są jedynie odpłatnie. Kluczowym w danej sprawie jest fakt, że spółka nie zna statusu podatkowego w VAT pojazdów, którymi przyjeżdżają klienci spółki, gdyż nie ma ona wiedzy ani możliwości generalnego wskazania jakimi pojazdami się poruszają.

Na podstawie powyższego opisu stanu faktycznego spółka zadała następujące pytanie:

Czy w związku z najmem miejsca parkingowego przez spółkę, cała kwota VAT z faktur dokumentujących czynsz najmu za to miejsce parkingowe podlega odliczeniu?

 

Stanowisko podatnika

Zdaniem spółki cała kwota VAT z faktur dokumentujących czynsz najmu za miejsce parkingowe podlega odliczeniu, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Spółka zauważa, że w regulaminie parkingu, zawarte jest określenie “osoba”, co prowadzi do konkluzji, że do parkowania na wynajmowanym miejscu, uprawniona jest każda osoba w dowolnym pojeździe posiadająca specjalną kartę abonamentową. Prowadzi to do stwierdzenia, że żadne konkretne miejsce nie jest przypisane do konkretnego samochodu. 

Oznacza to, że wynajem miejsca przez spółkę, powinien być zaliczony do ogólnych kosztów prowadzonej działalności, gdyż wydatek ten nie jest ściśle i wyłącznie związany z pojazdem używanym do działalności prowadzonej przez spółkę.

Wobec powyższego w tej sytuacji ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w pkt 1 ust. 1 art. 86a ustawy o VAT nie znajdzie zastosowania.

Wydatki związane z usługami mają bowiem związek pośredni z uzyskaniem obrotu opodatkowanego podatkiem VAT, a tym samym do czynności opodatkowanych spółki będzie przysługiwało pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego.

 

Stanowisko organu podatkowego

Na wstępie organ zauważył, że z przepisów ustawy o VAT wynika  że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy odliczenia dokonuje podatnik podatku VAT oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli takich, których następstwem jest określenie podatku należnego. 

Organ zaznacza, że istotna w tym przypadku jest intencja nabycia więc, jeśli dany towar lub usługa ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas, po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy o VAT wymogów formalnych, odliczenie jest prawnie dozwolone, o ile nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

Na podstawie stanu prawnego oraz opisu sprawy organ przyjmuje stanowisko spółki w zakresie posiadania pełnego prawa do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej czynsz najmu za miejsce parkingowe, gdyż nie jest ono przypisane do konkretnego samochodu, a mogą z niego korzystać zarówno pracownicy, partnerzy jak i klienci spółki. W tej sytuacji zastosowanie znajdzie art. 86 ust. 1 ustawy ustawy o VAT przy równoczesnym braku zastosowania ograniczenia wynikającego z art. 86a tej ustawy, bowiem najem miejsca parkingowego nie jest związany z używaniem konkretnych pojazdów samochodowych, lecz wynika z całokształtu funkcjonowania działalności spółki. 

W związku z powyższym organ uznał stanowisko spółki za prawidłowe.