Organ wydający:
Dyrektor KIS
Data:
2021-01-04
Sygnatura:
0114-KDIP1-3.4012.686.2020.1.ISK
Przez bon jednego przeznaczenia należy rozumieć taki bon, w przypadku którego miejsce dostawy towarów lub świadczenia usług, których dany bon dotyczy oraz VAT należny z tytułu tych towarów lub usług są znane w chwili emisji tego bonu.
Skoro karty podarunkowe emitowane przez spółkę stanowią bon jednego przeznaczenia, to zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku VAT spółka będzie zobowiązana stosować oznaczenie B_SPV w odniesieniu do transferu tych kart podarunkowych.

Sprawa dotyczyła spółki, która prowadziła działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego biżuterią, zegarkami, torebkami, perfumami oraz innymi akcesoriami. W ramach prowadzonej działalności spółka oferowała klientom usługę w postaci zakupu kart podarunkowych. Zgodnie z regulaminem świadczenia usługi nabywanie i korzystanie z kart dopuszczalne było wyłącznie w celach niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, a okres ważności kart był ustalany podczas ich aktywacji. Karty podarunkowe mogły być ponadto wykorzystywane tylko i wyłącznie w sprzedaży stacjonarnej. Jednocześnie - zgodnie z regulaminem świadczenia usługi - w przypadku, gdy wartość zakupionych towarów przekraczała wartość nominalną karty podarunkowej, jej posiadacz był zobowiązany do zapłaty różnicy ceny. Jednakże w sytuacji, gdy wartość zakupionych towarów okazała się niższa niż wartość nominalna karty podarunkowej, posiadacz karty nie otrzymywał reszty i nie mógł ponadto żądać wydania zwrotu niewykorzystanej wartości karty w jakiejkolwiek postaci.

Na tym tle spółka zapytała organ podatkowy:

  • Czy sprzedawane przez spółkę karty podarunkowe stanowią bony jednego przeznaczenia, o których mowa w art. 2 pkt 43 ustawy o VAT?
  • Czy transfer bonu wyemitowanego we własnym imieniu spółka powinna wykazywać w pliku JPK-V7 z oznaczeniem procedury B_SPV?

W zakresie pytania pierwszego - w ocenie spółki - sprzedawane przez nią karty podarunkowe można uznać za bony jednego przeznaczenia, o których mowa w art. 2 pkt 43 ustawy o VAT, ponieważ spełniają one przesłanki określone w tym przepisie. Mogą być one bowiem zrealizowane wyłącznie w sklepach stacjonarnych spółki znajdujących się na terenie Polski, a co za tym idzie - znane jest miejsce dostawy towarów. Znana jest również kwota podatku należnego, ponieważ cały asortyment spółki podlega opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 23%. 

Odpowiadając na pytanie drugie, spółka wskazała, że transfer bonu jednego przeznaczenia, który spółka emituje we własnym imieniu, należy w pliku JPK-V7 oznaczyć procedurą B_SPV.

Organ w całości uznał stanowisko spółki za prawidłowe. Odnosząc się do pierwszego pytania, organ wskazał, że - zgodnie z przepisami ustawy o VAT - za bon jednego przeznaczenia należy uznać taki bon, w przypadku którego miejsce dostawy towarów lub świadczenia usług, których dany bon dotyczy, oraz VAT należny z tytułu tych towarów lub usług są znane w chwili emisji tego bonu. W niniejszej sprawie obie przesłanki określone w ustawie o VAT zostały spełnione. Znane jest bowiem zarówno miejsce dostawy towarów (sklep stacjonarny w Polsce), jak i wysokość podatku VAT (23%). A skoro tak, to w chwili emisji bonów w postaci kart podarunkowych, spółka będzie posiadała informacje umożliwiające jej uznanie przedmiotowych bonów za bony jednego przeznaczenia, o których mowa w art. 2 pkt 43 ustawy o VAT.

W zakresie pytania drugiego organ wskazał, że - zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług - ewidencja VAT pozwalająca na prawidłowe rozliczenie podatku należnego zawiera m.in. oznaczenie dotyczące transferu bonu jednego przeznaczenia dokonanego przez podatnika działającego we własnym imieniu i opodatkowanego zgodnie z art. 8a ust. 1 ustawy o VAT. Jest to oznaczenie B_SPV. Skoro więc karty podarunkowe sprzedawane przez spółkę stanowią bony jednego przeznaczenia w rozumieniu ustawy o VAT, to z przepisów rozporządzenia jednoznacznie wynika, że spółka jest zobowiązana stosować oznaczenie B_SPV w odniesieniu do transferu tych kart podarunkowych.