Organ wydający:
Dyrektor KIS
Data:
2024-06-18
Sygnatura:
0111-KDIB1-3.4010.399.2020.9.APO
W interpretacji indywidualnej z dnia 18 czerwca 2024 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.399.2020.9.APO), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (DKIS) odniósł się do kluczowej kwestii, która dotyka wielu przedsiębiorców prowadzących działalność na podstawie uzyskanej decyzji o wsparciu (“Decyzja”). Interpretacja dotyczyła tego, czy magazynowanie produktów poza terenem realizacji inwestycji wskazanej w Decyzji wpływa na możliwość korzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

 

W opisie stanu faktycznego podatnik wskazał, że jest właścicielem magazynów znajdujących się poza terenem wskazanym w Decyzji i zamierza  w nich przechowywać wyroby wyprodukowane na terenie Decyzji oraz produkty nabyte od podmiotów trzecich. Wnioskodawca zastrzegł, że cały proces produkcyjny będzie odbywał się na terenie realizacji inwestycji, a w magazynach będą realizowane wyłącznie takie czynności jak kompletowanie, pakowanie, konfekcjonowanie, domrażanie, przygotowanie do odbioru, załadowanie na pojazdy klientów oraz sprawdzenie zgodności z dokumentami transportowymi innymi towarzyszącymi dostawie, rozładunek towarów, kontrola i naprawa towarów oraz spedycja.  

Spółka skierowała do DKIS dwa kluczowe pytania:

  • Czy wykorzystanie magazynów znajdujących się poza terenem realizacji inwestycji wpływa na jej prawo do zwolnienia z CIT, oraz
  • Czy w takim przypadku Spółka powinna stosować przepisy dotyczące cen transferowych z rozdziału 1a oddziału 2 ustawy o CIT?

Warto zwrócić uwagę, że interpretacja indywidualna została wydana na skutek uwzględnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 lutego 2024 r., sygn. II FSK 707/21. Oznacza to, że pierwotnie stanowisko organu organu było niekorzystne dla wnioskodawcy.

Jednakże sąd przychylił się do argumentacji podatnika, że aktywności związane z magazynowaniem mają jedynie charakter pomocniczy i nie wpływają na wartość produktów ani na podstawową działalność Spółki. Dlatego też fakt wykorzystania magazynów położonych poza terenem wskazanym w decyzji o wsparciu do magazynowania produktów objętych tą Decyzją nie wpływa na zakres korzystania przez Spółkę ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT.

W interpretacji stwierdzono, że magazynowanie produktów na działkach nie wskazanych w decyzji o wsparciu ma jedynie charakter pomocniczy względem działalności objętej tą Decyzją. Kluczowe argumenty przemawiające za uznaniem tych czynności za pomocnicze to:

  • zakończenie procesu produkcji na terenie realizacji inwestycji: wszystkie etapy produkcji są realizowane na tym terenie, a jedynie gotowe produkty są przechowywane w magazynach zewnętrznych,
  • brak wpływu na wartość dodaną produktów: magazynowanie, pakowanie, konfekcjonowanie i inne czynności realizowane poza obszarem wskazanym w decyzji o wsparciu nie zmieniają wartości produktów,
  • kwalifikacja dochodów: dochód ze sprzedaży produktów, które zostały wyprodukowane na terenie realizacji inwestycji, nawet jeśli są przechowywane w magazynach zewnętrznych, nadal kwalifikują się do zwolnienia z podatku dochodowego.

 

Komentarz PwC

Wydawało się, że na przestrzeni lat ugruntowała się linia interpretacyjna, zgodnie z którą organy podatkowe oraz sądy administracyjne uznawały czynności magazynowania poza SSE za czynność pomocniczą, w związku z czym prowadzenie magazynu poza strefą nie wpływało na kalkulację zwolnienia podatkowego. W niniejszej sprawie początkowo DKIS zaprezentował stanowisko niekorzystne dla podatnika negując jego argumenty, które ostatecznie NSA uznał za zasadne. Skład orzekający przyznał, że magazynowanie nie pozbawia przedsiębiorstwa prawa do korzystania ze zwolnienia podatkowego, o ile główna działalność produkcyjna jest realizowana na terenie realizacji inwestycji. 

Należy zauważyć, że definicje działalności pomocniczej znajdują się zarówno w regulacjach krajowych, jak i unijnych. Taki charakter mogą mieć, poza magazynowaniem, również inne czynności. Dlatego też kluczową kwestią jest rozróżnienie pomiędzy działalnością produkcyjną objętą zwolnieniem a czynnościami pomocniczymi.

Podkreślenia wymaga, że zasadniczo czynności magazynowe realizowane poza terenem określonym w decyzji o wsparciu nie stanowią naruszenia warunków zwolnienia, ponieważ są one jedynie działaniami pomocniczymi, które nie wpływają na wartość dodaną produktów objętych tą decyzją. Zwolnienie z podatku obejmuje działalność produkcyjną realizowaną na terenie realizacji inwestycji, a czynności magazynowe wykonywane poza tym obszarem są traktowane jako czynności wspierające produkcję, które nie mają istotnego wpływu na finalny produkt.

Zdarza się, że przedsiębiorcy strefowi nie dysponują odpowiednią powierzchnią magazynową na terenie wskazanym w Decyzji i są zmuszeni do korzystania z magazynów zewnętrznych. W takiej sytuacji należy dokonać analizy, czy działania wykonywane poza strefą można uznać za czynności o charakterze pomocniczym, czy jednak dochodzi do zmian, które doprowadzają do powstania wartości dodanej w odniesieniu do produktów strefowych. Dlatego każdy przedsiębiorca strefowy, realizując część swojej działalności poza obszarem wskazanym w Decyzji, powinien dokładnie zbadać tę kwestię. Jak pokazuje praktyka, organy podatkowe mogą przyjąć bardzo restrykcyjne podejście do tej kwestii, co może wymagać od podatnika konieczność skorygowania rozliczeń.