Organ wydający:
Minister Finansów
Data:
2021-10-14
Sygnatura:
DD2.8202.4.2020

English

 

Sprzedając prywatną nieruchomość w okresie 5-letnim, o którym mowa w ustawie o PIT, można skorzystać ze zwolnienia podatkowego, czyli tzw. ulgi mieszkaniowej. Warunkiem skorzystania z ulgi, jest przeznaczenie środków otrzymanych ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. Podatnik ma na to 3 lata od końca roku podatkowego, w którym sprzedał nieruchomość.

 

Wydatki na cele mieszkaniowe są definiowane jako koszty związane między innymi z wydatkami poniesionymi na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont, a także adaptację własnego budynku, jego części albo własnego lokalu mieszkalnego (art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d).

Ustawa o PIT nie definiuje precyzyjnie pojęcia remont, budowa jak również nie zawiera katalogu konkretnych wydatków oraz warunków wymaganych od właściciela nieruchomości który planuje skorzystać z ulgi mieszkaniowej.

Interpretacja ogólna Nr DD2.8202.4.2020 Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej doprecyzowuje, że do skorzystania z ulgi mieszkaniowej uprawniony jest każdy podatnik, który na własne, niekomercyjne cele mieszkaniowe dokona zakup i instalacji między innymi:

  • kuchenki gazowej lub gazowo-elektrycznej czy płyty indukcyjnej;
  • piekarnika, zmywarki, pralki, lodówki – w zabudowie lub wolnostojących;
  • szafki stanowiącej element mocowania umywalki;
  • oświetlenia sufitowego i ściennego, w tym taśm LED i oczek halogenowych;
  • okapu lub pochłaniacza;
  • mebli, które są trwale połączone konstrukcyjnie z elementami budowlanymi, w tym tzw. „mebli pod wymiar”, zabudowa kuchenna wolnostojąca.

 

Komentarz PwC

Wydana przez MF interpretacja ogólna pozwoli podatnikowi na bezpieczne kwalifikowanie wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego rozliczanych w ramach ulgi mieszkaniowej o które zmniejsza się podatek dochodowy.