Dnia 16 lipca 2020 r. Ministerstwo Finansów poinformowało o planowanych zmianach mających na celu uproszczenie i unowocześnienie rozliczeń VAT. Chodzi o tzw. SLIM VAT, czyli pakiet uproszczeń stanowiący odpowiedź na zgłaszane resortowi oczekiwania przedsiębiorców.

Zmiany planowane są w czterech obszarach:

  • proste fakturowanie, 
  • ułatwienia dla eksporterów, 
  • wspólne kursy walut z podatkiem dochodowym oraz
  • korzyści finansowe.

Pakiet SLIM VAT zakłada wprowadzenie zmian w korygowaniu faktur, co w praktyce ma przełożyć się na redukcję biurokracji. W przypadku faktur korygujących in-minus resort chce zrezygnować z formalnego warunku uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towarów lub usługobiorcę, natomiast w przypadku faktur korygujących in-plus planowane jest wprowadzenie do ustawy o VAT przepisów wskazujących sposób rozliczenia faktur korygujących in plus (zwiększających podstawę opodatkowania).

Pakiet przewiduje również ułatwienia dla eksporterów polegające na wydłużeniu czasu na wywóz towarów do pół roku od otrzymania zaliczki. Według resortu, takie rozwiązanie znacznie poprawi sytuację eksporterów, a ponadto może rozwiązać problem dostaw długoterminowych.

Po zmianach podatnicy uzyskają również możliwość wyboru zasady przeliczenia kursu walut dla VAT jak dla przeliczenia przychodu w podatku dochodowym. W ten sposób zmniejszony zostanie czas na ustalanie kursu do walut dla jednej transakcji.

Jeśli zaś chodzi o możliwość uzyskania korzyści finansowych, resort proponuje:

  • wydłużyć termin do odliczenia VAT na bieżąco do czterech miesięcy,
  • wprowadzić możliwość odliczania VAT z faktur za nabycie usług noclegowych w celu ich odsprzedaży oraz
  • zwiększyć limit na prezenty o małej wartości z 10 zł do 20 zł.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski zapowiedział, że zmiana ustawy o VAT wprowadzająca pakiet SLIM VAT będzie przyjęta jeszcze w tym roku, a regulacje wejdą w życie w pierwszych miesiącach 2021 r.