W dniu 16 kwietnia 2020 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 9 kwietnia 2020 r. w sprawie wprowadzenia nowych wzorów deklaracji: CIT-8(29), CIT-8AB(4), CIT-8/O(16), CIT/BR(7), CIT/8S(4), CIT/8SP(4), CIT/PGK(4), CIT/IP(2), CIT/WW(2).

Ponadto wprowadzono dwa nowe wzory formularzy będących załącznikami do zeznania CIT-8:

  • CIT/WZ - informacja o wierzytelnościach i zobowiązaniach zmniejszających lub zwiększających podstawę opodatkowania (stratę), wynikających z transakcji handlowych,

oraz CIT-8AB służącego do rozliczeń podatkowych grup kapitałowych:

  • CIT/WZG - informacja o wierzytelnościach i zobowiązaniach zmniejszających lub zwiększających podstawę opodatkowania (stratę) wynikających z transakcji handlowych, składana przez spółkę tworzącą podatkową grupę kapitałową.

Wprowadzone we wzorach zmiany mają charakter techniczny i mają na celu dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących tzw. ulgi na złe długi. 

Od 1 stycznia 2020 r. weszła w życie ustawa dot. ograniczenia zatorów płatniczych, która wprowadziła do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych możliwość odliczania od podstawy opodatkowania (powiększenia straty podatkowej) przez podatnika będącego wierzycielem, wierzytelności, dla których upłynęło 90 dni od dnia terminu zapłaty i które nie zostały uregulowane oraz zbyte do dnia złożenia zeznania podatkowego. Na dłużnika zaś ustawodawca nałożył obowiązek podwyższania podstawy opodatkowania (zmniejszania straty podatkowej) w sytuacji gdy nie dokonał on płatności w terminie 90 dni od dnia ich wymagalności.

Należy mieć jednak na uwadze, że przepisy zawarte w tzw. Tarczy antykryzysowej przewidują zwolnienie z obowiązku zwiększania dochodów przez dłużników z powodu braku zapłaty zobowiązania w terminie 90 dni od dnia upływu terminu płatności, za okresy rozliczeniowe przypadające w 2020 r., jeżeli podatnik poniósł w danym okresie rozliczeniowym negatywne konsekwencje ekonomiczne pandemii, a jego przychód w tym okresie był o co najmniej 50 proc. niższy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku podatkowego.

Projekt zakłada, że nowe wzory formularzy stosuje się do dochodów lub poniesionych strat w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2019 r.