Przedsiębiorcy, którzy ponieśli w 2017 r. koszty na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej (B+R) mają ostatnią szansę na odliczenie ulgi B+R za ten rok. Ulga dotyczy nie tylko spółek informatycznych, czy inżynieryjnych, ale co ciekawe mogą z niej skorzystać również m.in. podmioty działające w branży filmowej.

 

Ulga badawczo-rozwojowa określona w art. 18d-e ustawy o CIT, zyskała w przeciągu kilku ostatnich lat dużą popularność wśród przedsiębiorców, ponieważ pozwala ona na odzyskanie znacznej części kosztów poniesionych na realizację działalności o charakterze B+R (od 2022 r. do 38% wynagrodzeń). Wspomniany wzrost zainteresowania ulgą B+R wśród podatników odzwierciedlają dane, zgodnie z którymi w 2022 roku liczba podatników CIT, którzy skorzystali z ulgi B+R wzrosła do blisko 2300 podmiotów (wzrost o 12,47% w porównaniu do roku 2021) - natomiast sama kwota odliczeń z tytułu ulgi B+R wzrosła z ok. 4,7 mld zł do ok. 6,9 mld zł, czyli blisko o 50%. 

Nierozliczone do tej pory koszty z 2017 r. wpisujące się w zamknięty katalog kosztów kwalifikowanych do ulgi B+R, mogą wygenerować dodatkowe oszczędności dla podatników. Konieczne jest jednak skorygowanie złożonego zeznania CIT-8 i wystąpienie o zwrot nadpłaty. Natomiast, ulga B+R niewykorzystana z uwagi na poniesioną stratę lub przekraczająca kwotę zapłaconego podatku może zostać rozliczona przez 6 kolejnych lat lub budować tzw. aktywo B+R wykorzystywane do rozliczenia w innej preferencji podatkowej - ulgi na innowacyjnych pracowników, o której mowa w art. 18db ustawy o CIT.

Z jednej strony, realne korzyści finansowe wynikające z możliwości rozliczenia ulgi B+R oraz stale rosnące zainteresowanie podatników kumulujące się wokół niej sprawiają, że coraz więcej podmiotów z wielu branż, wcześniej niekorzystających z tego instrumentu, aktywnie ubiega się o możliwość skorzystania z odliczenia z tytułu ulgi B+R. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej z 17 lutego 2023 r. (sygn.: 0114-KDIP2-1.4010.215.2022.2.JF) wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, organ potwierdził, że działalność gospodarcza prowadzona przez wnioskodawcę (Spółka), zajmującego się świadczeniem usługi wirtualnej oprawy wizualnej imprez i programów telewizyjnych o charakterze kulturalno-rozrywkowym stanowi działalność B+R w odniesieniu do projektu dot. stworzenia technologii wirtualnej.

Natomiast z drugiej strony, rozliczenie ulgi B+R może być utrudnione ze względu na czas jaki pozostał na takie działanie. 1 stycznia 2024 r. wygaśnie możliwość rozliczenia niewykorzystanych kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R (wyjątek dotyczy podatników stosujących rok podatkowy, inny niż rok kalendarzowy). W naszej ocenie, może to być szczególnie dotkliwe dla podmiotów, które wcześniej nie podchodziły do kwestii rozliczania ulgi B+R, a więc nie mają zidentyfikowanych obszarów, w których prowadzona jest działalność B+R, jak również nie mają zidentyfikowanych strumieni kosztów z nią związanych, a jednocześnie dopuszczonych do odliczenia w ramach ulgi B+R. Wyzwaniem może być również zebranie dokumentacji poświadczającej prowadzenie takich prac.

Niemniej w związku ze zbliżającym się przedawnieniem wciąż warto rozważyć weryfikację potencjału do rozliczenia ulgi B+R za 2017 r. Koszty kwalifikowane do rozliczenia to m.in.:

  • wynagrodzenia pracowników B+R zatrudnionych na podstawie umów o pracę (w odpowiedniej proporcji odpowiadającej zaangażowaniu w działalność B+R);
  • nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością B+R;
  • odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności B+R (z pewnymi wyjątkami).

Warto jednak pamiętać o limitach odliczeń obowiązujących w 2017 r. Jest to odpowiednio 50% dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz 50% w stosunku do wynagrodzeń i 30% w stosunku do pozostałych kosztów kwalifikowanych dla pozostałych przedsiębiorstw.

Ulga B+R, naszym zdaniem, może być perspektywistyczna szczególnie dla branż: technologicznej, finansowej, przemysłowej, motoryzacyjnej, laboratoryjnej. Niemniej, liczba sektorów, w których identyfikuje się działalność B+R jest stosunkowo szeroki i nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń. Uwzględniając przykład działalności wskazanej w interpretacji indywidualnej, co do której odwołaliśmy się w opisanej w niniejszej publikacji - zachęcamy wszystkich podatników, niezależnie od branży, prowadzących działalność rozwojową do weryfikacji uzyskania dodatkowych oszczędności z odliczenia ulgi B+R m.in. za 2017 r.