Organ wydający:
WSA Warszawa
Data:
2019-10-24
Sygnatura:
II FSK 3684/17
W dniu 24 października 2019 r. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał wyrok, w którym na gruncie przepisów obowiązujących w latach 2016-2017 potwierdził stanowisko organów podatkowych o braku uprawnienia podatników do odliczenia w uldze badawczo-rozwojowej (Ulga B+R) wydatków poniesionych na ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędnych świadczonych przez podmioty inne niż jednostki naukowe.

Stan prawny w latach 2016-2017

Zgodnie z brzmieniem przepisów obowiązujących w latach 2016-2017 podatnicy byli uprawnieni do odliczenia w Uldze B+R wydatków poniesionych na ekspertyzy, opinie, usługi doradcze, usługi równorzędne oraz wyniki badań, jeśli zostały nabyte od jednostek naukowych.

Jednocześnie, w opinii wielu podatników wyrażonej w składanych wnioskach o interpretacje, przepisy pozwalały również na odliczenie ww. wydatków (z wyjątkiem poniesionych na nabycie wyników badań), w przypadku gdy prace zostały wykonywane przez podmioty nie posiadające statusu jednostki naukowej.

Stanowisko organów podatkowych oraz sądów

Z taką interpretacją przepisów nie zgadzały się jednak organy podatkowe. W ukształtowanej linii interpretacyjnej stanęły na stanowisku, że wszystkie wydatki poniesione na ekspertyzy, opinie, usługi doradcze oraz usługi równorzędne muszą zostać poniesione na jednostki naukowe, aby podlegały odliczeniu w Uldze B+R.
Taka linia interpretacyjna została zakwestionowana w szeregu wyroków Wojewódzkich Sądów Administracyjnych. Niemniej, ze względu na zaskarżanie korzystnych dla podatników wyroków, żaden z nich nie był do tej pory prawomocny.

Stanowisko NSA

W wydanym w dniu 24 października 2019 r. wyroku NSA stanął na stanowisku, że budzący wątpliwości przepis nie pozwala na odliczenie w Uldze B+R wydatków poniesionych na ekspertyzy, opinie usługi doradcze i usługi równorzędne w przypadku, gdy zostały nabyte od podmiotów nie posiadających statusu jednostki naukowej.
Jest to pierwszy wyrok NSA w tej sprawie. Na rozstrzygnięcie czeka jeszcze szereg apelacji organów podatkowych od wyroków WSA, w których być może Sąd przychyli się do szeregu argumentów nie przedstawionych w komentowanym wyroku.