W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu kluczowe znaczenie ma umiejętność podążania za potrzebami klientów oraz tworzenie innowacyjnych rozwiązań, które wyróżniają się na tle konkurencji. 

 

W odpowiedzi na te wyzwania powstał program "Wzornictwo w MŚP", który jest wdrażany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Dzięki niemu mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z sześciu województw Polski Wschodniej mają szansę na wsparcie w tworzeniu i wdrażaniu nowych projektów wzorniczych produktów.

 

Dla kogo jest program "Wzornictwo w MŚP"?

Program dedykowany jest przedsiębiorstwom z sektora MŚP z województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego, z wyjątkiem Warszawy i kilku pobliskich powiatów. 

Zaplanowany nabór w terminie 29.04.2025r. - 29.07.2025r. jest dedykowany wyłącznie przedsiębiorczym kobietom. 

Aby wziąć udział w programie, wnioskodawca musi spełniać jedno z poniższych kryteriów:

  1. Być kobietą prowadzącą działalność gospodarczą, albo
  2. Być przedsiębiorstwem, w którym kobieta jest wspólnikiem uprawnionym do reprezentowania spółki, ujawnionym w odpowiednim rejestrze co najmniej 6 miesięcy przed złożeniem wniosku,
  3. Być przedsiębiorstwem, w którym kobieta jest wspólnikiem i członkiem organu zarządzającego albo akcjonariuszem i członkiem organu zarządzającego, ujawnionym w odpowiednim rejestrze co najmniej 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.

 

Co oferuje program?

"Wzornictwo w MŚP" oferuje kompleksowe wsparcie dla przedsiębiorstw, które pragną wprowadzić swoje produkty na wyższy poziom poprzez wzornictwo. W skład wsparcia wchodzą dwa kluczowe komponenty:

  • Komponent doradczy: w zakresie opracowania strategii wzorniczej dostosowanej do specyfiki każdego przedsiębiorstwa;
  • Komponent wdrożeniowy: na podstawie opracowanych strategii przedsiębiorstwa będą mogły wprowadzać swoje innowacyjne produkty na rynek, korzystając z wiedzy i wsparcia projektantów.

Celem programu jest również wspieranie ekoprojektowania, dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz projektów wpływających na zrównoważoną gospodarkę.

 

Forma i wysokość dofinansowania

Wsparcie udzielane jest w formie dotacji bezzwrotnej na usługi doradcze oraz warunkowej, częściowo zwrotnej, na inwestycje. Intensywność wsparcia wynosi do 85% kosztów netto na usługi doradcze oraz do 70% na koszty inwestycyjne. Maksymalna wartość dofinansowania to 3 mln PLN.

 

Nabór wniosków

Nabór wniosków potrwa od 29 kwietnia do 29 lipca 2025 roku. To wyjątkowa okazja, by skorzystać z tego wartościowego wsparcia i umocnić swoją pozycję na rynku.

 

Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszym zespołem ekspertów w PwC, który z chęcią pomoże w przygotowaniu projektów oraz w skorzystaniu z oferowanego wsparcia. Razem zmieniajmy przyszłość wzornictwa i biznesu w Polsce Wschodniej!