Mając na celu zwalczanie pandemii COVID-19 warto skorzystać ze wsparcia oferowanego w ramach programów operacyjnych na lata 2014–2020, które zostało przewidziane rozporządzeniem z dnia 15 lipca 2020 r. (Dz.U.2020.1259).

 

Wsparcie udzielane jest w formie dotacji lub pomocy zwrotnej z przeznaczeniem na następujące działania: 

  • działalność badawczo-rozwojowa związana z wystąpieniem pandemii COVID-19 – obejmuje projekty B+R związane z pandemią oraz z innymi chorobami wirusowymi;
  • inwestycje w infrastrukturę służącą do testowania oraz przygotowania do masowej produkcji produktów służących zwalczaniu pandemii COVID-19 – obejmuje budowę lub unowocześnienie infrastruktury w ww. celu;
  • produkcję produktów służących zwalczaniu pandemii COVID-19 – uwzględnia m.in. produkcję szczepionek, sprzętu szpitalnego i medycznego, czy środków odkażających.

Maksymalna intensywność pomocy wynosi od 75% do 100% kosztów kwalifikowanych, w zależności od działania, rodzaju badań oraz terminu zakończenia realizacji projektu.

Aktualnie obowiązujący termin udzielania pomocy to 31 grudnia 2020 r. Z kolei projekt rozporządzenia zakłada wydłużenie okresu udzielania wsparcia do dnia 30 czerwca 2021 r. W związku z tym przedsiębiorcy będą mogli aplikować o wsparcie przez okres sześciu dodatkowych miesięcy.

Co istotne, zmienione rozporządzenie będzie wymagało notyfikacji Komisji Europejskiej, a z tego względu jego opublikowania oraz idącego za tym wejścia w życie nowych przepisów spodziewać się można na grudzień br.

Warto zatem śledzić planowane konkursy i programy organizowane przez takie instytucje jak Narodowe Centrum Badań i Rozwoju lub Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, gdyż w praktyce oznacza to możliwość uruchomienia kolejnych środków finansowych dla przedsiębiorców.