English

Ostatnie lata przyniosły wiele trudnych do przewidzenia wydarzeń, które znacząco wpłynęły na firmy produkcyjne. Pandemia, przerwanie łańcucha dostaw, wojna wymusiły liczne zmiany w sposobie funkcjonowania przedsiębiorstw.

 

Dodatkowo aby sprostać rosnącej konkurencji oraz zwiększyć efektywność firmy warto rozważyć inwestycje z zakresu automatyzacji i robotyzacji. Firmy z makroregionu Polski Wschodniej będą miały okazję ubiegać się o takie środki w ramach planowanego konkursu który już wkrótce ogłosi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Konkurs w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej prowadzony będzie przez PARP od 01.08.2024 do 26.09.2024 r.

 

Dla Kogo?

Konkurs przeznaczony będzie dla mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw (MŚP) prowadzących działalność gospodarczą na terenie Makroregionu Polski Wschodniej. 

Makroregion ten obejmuje teren województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko mazurskiego oraz mazowieckiego z wyłączeniem regionu warszawskiego stołecznego (to jest m. st. Warszawa, oraz powiatów: grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, otwockiego, piaseczyńskiego,pruszkowskiego, warszawskiego zachodniego i wołomińskiego).

 

Na co?

Konkurs przewidywać będzie trzy typy wspieranych działań, który mają przyczynić się do zwiększenia poziomu automatyzacji i robotyzacji w przedsiębiorstwach:

  • audyt technologiczny oraz opracowanie mapy drogowej transformacji przedsiębiorstwa w kierunku przemysłu 4.0;
  • działania inwestycyjne tj. zakup automatów, robotów oraz innych maszyn i urządzeń, a także oprogramowania;
  • wsparcie procesu instalacji i wdrożenia nabytych aktywów poprzez szkolenia i doradztwo.

Przed złożeniem wniosku konieczne jest przeprowadzenie audytu technologicznego wraz z diagnozą dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstwa, tj. identyfikacją procesów produkcyjnych, usługowych lub biznesowych, które funkcjonują w przedsiębiorstwie i mogą podlegać automatyzacji lub robotyzacji. 

 

Na jakich zasadach?

Wsparcie, w zależności od rodzaju kosztu udzielane będzie w ramach trzech różnych typów pomocy. Zasadniczo wsparcie udzielane będzie w formie dotacji, w przypadku regionalnej pomocy inwestycyjnej będzie to tzw. dotacja warunkowa

Oznacza to że jej zwrot uzależniony jest od spełnienia, bądź nie określonych warunków.

Maksymalna wysokość wsparcia będzie mogła wynieść nawet 85% kosztów kwalifikowanych projektu (w przypadku regionalnej pomocy inwestycyjnej).

O wsparcie ubiegać się będą mogły projekty o minimalnej wartości 200 000 złotych.

Maksymalna możliwa wysokość dotacji wynosi 3 000 000 złotych.

Maksymalny poziom wsparcia zależy od jego przeznaczenia i wynosi:

  • Wsparcie w zakresie kosztów objętych pomocą de minimis (min. przygotowanie audytu technologicznego, diagnozy dojrzałości cyfrowej) wynosi maksymalnie 85% kosztów kwalifikowanych,
  • W zakresie kosztów objętych pomocą na usługi doradcze wynosi maksymalnie 50% kosztów kwalifikowanych,

Wsparcie w zakresie kosztów objętych regionalną pomocą inwestycyjną - zgodnie z mapą pomocy regionalnej (województwa poza Mazowieckim 50%, woj. Mazowieckie od 25% do 40 % z wyłączeniem Warszawy i okolic).

 

Komentarz PwC

Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych pozwala na osiągnięcie wielu korzyści. Od redukcji kosztów, przez poprawę jakości produktów po zwiększenie zdolności produkcyjnych.

Dzięki zmianom w Programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej stał się on również dostępny dla znacznej części Mazowsza. Inwestycje w automatyzację i robotyzację są możliwe nie tylko w ramach tego konkursu, ale również innych mechanizmów wsparcia, w tym ulgowych. Zespół Pomocy Publicznej PwC z przyjemnością odpowie na wszystkie Państwa pytania w tym zakresie. Zachęcamy do kontaktu.