Dnia 19 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano  zaktualizowany  projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia mapy pomocy regionalnej na lata 2022 – 2027. Nowa propozycja ze strony rządowej zawiera dwie kluczowe zmiany względem poprzedniej propozycji.

 

Region warszawski stołeczny

Z uwagi na silne rozwarstwienie na obszarze regionu warszawskiego stołecznego, strona rządowa zdecydowała się doprecyzować maksymalną, planowaną wartość intensywności pomocy regionalnej na poziomie każdej z gmin wchodzących w skład tego regionu.

Tym samym, maksymalna planowana intensywność pomocy regionalnej z podziałem na gminy kształtować się będzie następująco:

  • 25% -  gminy: Baranów, Błonie, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Jaktorów, Kampinos, Leoncin. Leszno, Nasielsk, Prażmów, Tarczyn, Zakroczym i Żabia Wola.
  • 35% - gminy:  Dąbrówka, Dobre, Jadów, Kałuszyn, Kołbiel, Latowicz, Mrozy, Osieck, Serock, Siennica, Sobienie-Jeziory, Strachówka i Tłuszcz.

Wytyczne względem pozostałych gmin regionu warszawskiego stołecznego nie uległy zmianie, co oznacza brak możliwości aplikowania o pomoc regionalną na ich obszarze począwszy od 1 stycznia 2022 r.

Graficzne przedstawienie aktualnej propozycji rządu w zakresie intensywności regionalnej pomocy inwestycyjnej dla regionu warszawskiego stołecznego zawiera poniższa mapa.

(Kliknij w obrazek aby powiększyć)

Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST)

Dotychczas wytyczne polskiego rządu nie uwzględniały możliwości zwiększenia limitów regionalnej pomocy inwestycyjnej w stosunku do obszarów, które zostaną ostatecznie wybrane do objęcia wsparciem z FST. Zmiana w tym zakresie pojawia się już jednak w komentowanej aktualizacji. Zgodnie z nią, możliwe będzie zwiększenie maksymalnej intensywności pomocy regionalnej o 10 pp. dla regionów wybranych do objęcia wsparciem z FST, z wyłączeniem województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego oraz regionu warszawskiego stołecznego. Innymi słowy, z dodatkowego benefitu w postaci zwiększenia intensywności pomocy regionalnej w związku z wejściem w życie FST skorzystają wyłącznie województwo łódzkie, śląskie, małopolskie i lubelskie.