Technologie magazynowania energii to istotny element transformacji energetycznej, a poprzez efektywne wykorzystanie energii z OZE są m.in. czynnikiem stabilizującym pracę sieci elektroenergetycznej, zwiększającym jej elastyczność. Magazyny zintegrowane z siecią dystrybucyjną pozwalają na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju.

 

Z myślą o poprawie stanu sieci elektroenergetycznej w Polsce powstał nowy program priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - „Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla poprawy stabilności polskiej sieci elektroenergetycznej. Pod koniec lipca zaprezentowano założenia programu, który do 6 sierpnia podlegał konsultacjom społecznym, a już niebawem planowane jest  ogłoszenie konkursu skierowanego do przedsiębiorców w zakresie budowy magazynów energii elektrycznej o dużej mocy i pojemności.

 

Działania, które mogą być finansowane oraz podstawowe warunki wsparcia

1) Budowa magazynów energii elektrycznej o mocy nie mniejszej niż 2 MW oraz pojemności nie mniejszej niż 4 MWh, mających unijny certyfikat bezpieczeństwa CER i ppoż. oraz homologację wraz z testami i odbiorami magazynów - element obligatoryjny.

2) Budowa przyłącza do sieci i infrastruktury towarzyszącej - element fakultatywny.

3) Konfiguracja i adaptacja magazynu (BMS, EMS, odwzorowanie w systemach monitorujących, utworzenie zdalnego dostępu do urządzeń i/lub danych, certyfikacja i homologacja instalacji magazynowania energii w standardach UE, itp.) - element fakultatywny

Przedsiębiorstwo wnioskujące o dofinansowanie będzie musiało udowodnić prawo do dysponowania nieruchomością, na której ma zostać zrealizowane przedsięwzięcie, jednak warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej oraz pozwolenie na budowę będzie niezbędne do przedłożenia dopiero przed pierwszą wypłatą środków.

Co ważne, wsparcie może być udzielane zarówno dla magazynów typu stand alone, jak i podłączonych do istniejących instalacji OZE, pod warunkiem że będą przyłączone do sieci dystrybucyjnej. Dofinansowaniu nie podlegają magazyny energii typu off-grid.

Na ww. działania aktualnie przewidziany jest budżet 4 mld zł.

Środki będą dostępne w dwóch formach tj. bezzwrotnej dotacji i pożyczki. Dofinansowanie w formie dotacji będzie mogło pokryć do 45% całkowitych kosztów inwestycji dużego przedsiębiorstwa. W przypadku średniego przedsiębiorstwa wskaźnik ten wyniesie 55%, a z kolei mały przedsiębiorca może uzyskać do 65% dofinansowania.  

Wsparcie w formie pożyczki na warunkach preferencyjnych lub rynkowych ma objąć do 100% kosztów kwalifikowanych. Preferencyjne warunki będą oparte na stopie WIBOR 3M + 50pb, nie mniej niż 1,5 % w skali roku lub na poziomie stopy referencyjnej ustalanej zgodnie z komunikatem Komisji Europejskiej w przypadku pożyczki na warunkach rynkowych. Maksymalny okres spłaty pożyczki to 20 lat. Warto też pamiętać o możliwości karencji w spłacie kapitału, która wynosi do 12 miesięcy (od daty wypłaty ostatniej transzy pożyczki do daty spłaty pierwszej raty kapitałowej).

 

Ważne terminy

Program będzie realizowany w latach 2024-2028, natomiast istotnym jest, że okres realizacji inwestycji nie może przekroczyć 36 miesięcy od dnia podpisania umowy o dofinansowanie z NFOŚiGW. Do dofinansowania kwalifikowalne są wydatki poniesione w okresie od 9.03.2023 r. do 31.12.2028 r., a okres trwałości projektu, czyli czas, w którym należy utrzymać efekty przedsięwzięcia, to 5 lat od dnia zakończenia inwestycji.

Zachęcamy do kontaktu z nami - posiadamy wieloletnie doświadczenie w badaniu potencjału do skorzystania z źródeł wsparcia, przygotowywaniu dokumentacji aplikacyjnej, czy rozliczaniu projektów dotyczących pomocy publicznej. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie Państwa pytania w tym zakresie. Zapraszamy do konsultacji koncepcji projektów – służymy wsparciem na każdym etapie.