Ochrona środowiska i działania na rzecz klimatu to obszary interwencji również w tej perspektywie finansowej w ramach Programu LIFE. Wdrożenie innowacyjnych rozwiązań na rzecz czystszej, bardziej ekologicznej i bardziej zrównoważonej Europy to działania wpisujące się w cele unijnej polityki w zakresie środowiska i klimatu. Program zachęca do innowacyjnych i skutecznych projektów demonstracyjnych, które można rozszerzyć i powielać na poziomie państw członkowskich.
W kwietniu br. rozpoczął się nowy konkurs na wsparcie projektów w następujących obszarach:
- przyroda i bioróżnorodność biologiczna (NAT),
- gospodarka o obiegu zamkniętym i jakość życia (ENV),
- łagodzenie zmian klimatu i przystosowanie się do niej (CLIMA),
- przejście na czystą energię (CET).
Program zarządzany jest przez Europejską Agencję Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA). Zaproszenia do składania wniosków opublikowane zostały 18.04.2024 r. na portalu Funding & tender opportunities.
Budżet Programu LIFE na 2024 r. wynosi aż 571 milionów EUR.
Wsparcie z Programu LIFE kierowane jest przede wszystkim do:
- przedsiębiorstw,
- instytucji publicznych,
- organizacji pozarządowych.
Kluczowy warunek do spełnienia to: beneficjenci zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego muszą być zarejestrowani na terenie UE lub krajów stowarzyszonych z Programem LIFE oraz muszą zarejestrować się w Rejestrze Uczestników przed złożeniem wniosku.
Aktualne nabory prowadzone są dla różnych typów projektów w tym m.in.: projekty działań standardowych (SAP); strategiczne projekty przyrodnicze (SNAP), strategiczne projekty zintegrowane (SIP); pomoc techniczna (TA-PP); inne działania (OAG), w tym działania koordynacyjne i wspierające (CSA) w następujących terminach:
- SAP z obszaru CLIMA: do 17 września 2024 r.
- SAP z obszarów NAT/ENV/CET oraz CSA z obszaru CET: do 19 września 2024 r.
- SNAP: do 5 września 2024 r. (fiszka projektu), do 6 marca 2025 r. (pełny wniosek).
- SIP: do 5 września 2024 r. (fiszka projektu), do 6 marca 2025 r. (pełny wniosek).
- Dotacja operacyjna dla organizacji pozarządowych - do 17 września 2024 r.
- Pomoc techniczna (TA-PP) oraz w zakresie replikacji (TA-R) - do 18 września 2024 r.
Wysokość wsparcia projektów w ramach programu LIFE przez Komisję Europejską wynosi do 60% kosztów w kwalifikowanych, natomiast w przypadku projektów przyrodniczych (projektów służących gatunkom i siedliskom priorytetowym/zagrożonym) wsparcie może wynieść nawet do 75%.
Ponadto, istnieje możliwość uzyskania współfinansowania projektu ze środków krajowych uzupełniając montaż finansowy przedsięwzięcia nawet do 95% kosztów kwalifikowanych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje możliwości dofinansowania w postaci dotacji, pożyczek.
Przykładowe wydatki kwalifikowalne: koszty osobowe, koszty podwykonawstwa, koszty zakupu, koszty podróży i utrzymania, koszty wyposażenia, koszty towarów, robót budowlanych i usług, wsparcie finansowe dla osób trzecich, koszty pośrednie.
W Programie LIFE wsparcie mogą uzyskać projekty, które ukierunkowane będą na realizację głównych celów programu m.in.:
- Ochronę europejskiej przyrody powstrzymując i odwracając spadek różnorodności biologicznej.
- Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, zwiększając odporność na zmianę klimatu i zwiększając świadomość łagodzenia zmian klimatu.
- Ochronę i przywrócenie, ulepszenie środowiska, a co za tym idzie jakości życia ludzi.
- Przyspieszenie przejścia na czystą energię poprzez większe wykorzystanie rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej i energii odnawialnej.
- Wzmocnienie gospodarki o obiegu zamkniętym dzięki nowym technologiom i rozwiązaniom.
Jeśli mieliby Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące omawianego w niniejszym artykule programu zachęcamy do kontaktu z zespołem pomocy publicznej PwC. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie Państwa pytania w tym zakresie. Zachęcamy do konsultacji koncepcji projektów – służymy wsparciem na każdym etapie.