Transformacja cyfrowa ma kluczowe znaczenie dla podniesienia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw, a także umożliwia im adaptację do szybko zmieniającego się środowiska rynkowego. Szczególną uwagę należy poświęcić technologiom chmurowym, które stanowią kluczowy element transformacji cyfrowej. Firmy mające dostęp do infrastruktury chmurowej mogą szybciej wdrażać innowacje, optymalizować swoje procesy operacyjne i lepiej zarządzać danymi.


Przechowywanie i zarządzanie danymi w chmurze to również plusy w postaci automatycznego backupu danych, niższych kosztów, skalowalności i mobilności. Jeżeli dorzucimy do tego jeszcze inwestycje w rozwiązania oparte na IoT, AI, blockchain, czy rozszerzonej rzeczywistości, to śmiało możemy założyć, że te technologie pozwolą polskim firmom na zautomatyzowanie procesów, redukcję kosztów operacyjnych, a tym samym na wzrost konkurencyjności na rynku międzynarodowym.

Aby wyjść naprzeciw wciąż postępującym trendom w dziedzinie cyfryzacji, polski rząd w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO), zaplanował uruchomienie programu pożyczkowego, który ma wspierać cyfrową transformację przedsiębiorstw. Program ten jest częścią działań mających na celu wzmocnienie odporności polskiej gospodarki oraz przyspieszenie wdrożenia nowoczesnych technologii w firmach. 

 

Cele programu

Głównym celem programu pożyczkowego w ramach KPO jest umożliwienie prywatnym przedsiębiorcom skorzystania z oferty dostępu do środków niezbędnych na cyfryzację ich działalności, zwłaszcza usług związanych z technologiami chmurowymi. Kwota przeznaczona na ten cel wynosi 2,8 miliarda złotych. Fundusze te mają wspierać projekty związane głównie z infrastrukturą chmurową, przetwarzaniem danych w chmurze, a także wdrożeniem rozwiązań m.in. sztucznej inteligencji (AI), technologii IoT (Internet of Things), blockchain, zaawansowanych narzędzi do analizy danych. Finansowanie obejmuje koszty związane z infrastrukturą cyfrową oraz wdrażaniem nowych technologii.

 

Zakres i warunki finansowania

Program skierowany będzie do przedsiębiorstw,, które planują zrealizować projekty transformacji cyfrowej. Aby uzyskać wsparcie, co najmniej 30% kosztów kwalifikowanych projektu musi dotyczyć rozwiązań chmurowych, reszta zaś może obejmować inne technologie cyfrowe, takie jak AI, rozszerzona rzeczywistość, sieci 5G, czy przetwarzanie brzegowe.

Pożyczki udzielane będą przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) - partnera wykonawczego w ramach Polskiego Funduszu Wsparcia Przetwarzania w Chmurze. BGK zapewnia bezpośrednie finansowanie na pokrycie kosztów projektów cyfryzacyjnych. Wysokość pożyczki dla jednego beneficjenta może wynieść maksymalnie 5% łącznej wartości środków przeznaczonych na ten cel. Firmy, które otrzymają wsparcie, muszą spełniać określone warunki związane z efektywnością ekonomiczną i ekologiczną swoich projektów, w tym zastosować się do zasady DNSH.. 

Projekty związane z wydobyciem, przetwarzaniem i wykorzystywaniem paliw kopalnych (np. węgla, ropy naftowej, gazu ziemnego) są wykluczone z dofinansowania. Ten zapis jest zgodny z celami klimatycznymi Unii Europejskiej, które kładą nacisk na redukcję emisji CO₂ i przejście na czystą energię​.

 

Korzyści dla przedsiębiorstw

Program pożyczkowy z KPO daje przedsiębiorstwom możliwość: 

  • sfinansowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które w dłuższej perspektywie pozwolą im lepiej dostosować się do wymagań rynku i rosnącej digitalizacji gospodarki;
  • wdrożenie bardziej ekologicznych i efektywnych rozwiązań, co jest szczególnie istotne w kontekście założeń Unii Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju;wzrostu innowacyjności oraz wzmocnienia pozycji polskich firm na globalnym rynku.

Nabór wniosków o pożyczki zostanie ogłoszony po wejściu w życie odpowiednich przepisów dot. udzielania pomocy publicznej, co powinno nastąpić w I połowie 2025 r.

Zachęcamy do kontaktu z nami - posiadamy wieloletnie doświadczenie w badaniu potencjału do skorzystania z źródeł wsparcia, przygotowywaniu dokumentacji aplikacyjnej, czy rozliczaniu projektów dotyczących pomocy publicznej. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie Państwa pytania w tym zakresie. Zapraszamy do konsultacji koncepcji projektów – służymy wsparciem na każdym etapie.