Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) ogłasza drugi w tym roku nabór wniosków w ramach Kredytu Ekologicznego. Konkurs umożliwia przedsiębiorcom pozyskanie finansowania na nowoczesne, ekologiczne rozwiązania przyczyniające się do poprawy efektywności energetycznej i osiągnięcia celów wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu. Nabór potrwa od 17 października 2024 r. do 31 stycznia 2025 r.

 

Pierwotnie nabór miał potrwać do 30 grudnia 2024 r. jednak wraz z ostatnią aktualizacją harmonogramu programu “Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027” z dnia 30 września 2024 r. został on wydłużony o miesiąc, co daje przedsiębiorcom więcej czasu na pozyskanie niezbędnych dokumentów i przygotowanie wniosku aplikacyjnego. Równocześnie, istotną zmianą w stosunku do poprzednich naborów jest ustalenie minimalnej wartości wydatków kwalifikowanych w projekcie - 2 mln PLN.

 

Zielona przyszłość dla firm

Program Kredyt Ekologiczny ma na celu wspieranie przedsiębiorców w realizacji inwestycji związanych z efektywnością energetyczną. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą uzyskać dofinansowanie na projekty obejmujące termomodernizację budynków, zmianę źródeł energii na bardziej ekologiczne oraz wymianę urządzeń i instalacji na bardziej efektywne energetycznie. To doskonała szansa na modernizację i zmniejszenie kosztów operacyjnych. 

 

Kto może składać wnioski?

O dofinansowanie mogą ubiegać się mikro-, mali i średni przedsiębiorcy (MŚP) oraz małe spółki o średniej kapitalizacji (small mid-cap) i spółki o średniej kapitalizacji (mid-cap) prowadzące działalność na terenie Polski. 

Szerzej o warunkach konkursu przeczytają Państwo w naszym poprzednim artykule - zarówno zakres potencjalnych projektów, jak i typ wnioskodawców nie uległy zmianie w stosunku do zakończonego w lipcu tego roku naboru.

 

Zakres dofinansowania

Dofinansowanie obejmuje szeroki zakres wydatków, w tym:

  • nabycie środków trwałych,
  • nabycie robót i materiałów budowlanych,
  • nabycie wartości niematerialnych i prawnych, takich jak patenty, licencje, know-how,
  • studia, ekspertyzy, koncepcje i projekty techniczne wykonane przez doradców zewnętrznych.

NIezmienne, cały zakres inwestycji musi wynikać z rekomendacji audytu energetycznego i/lub audytu efektywności energetycznej.

 

Poziom dofinansowania

Wysokość dofinansowania wynosi od 15% do 80% kosztów kwalifikowanych, w zależności od rodzaju wydatku, wielkości przedsiębiorstwa oraz lokalizacji inwestycji.

Minimalna wartość wydatków kwalifikowanych to 2 mln PLN, a maksymalna równowartość 50 mln EUR, co jest kluczową zmianą dla nowego naboru. 

W poprzednich naborach nie została wskazana wymagana minimalna wartość wydatków kwalifikowanych, jest to więc nowość dla Wnioskodawców pokazująca, że BGK dąży do finansowania większych, bardziej kompleksowych projektów.

Budżet naboru to ponownie 660 mln PLN.

 

Podsumowanie

Kredyt Ekologiczny to wyjątkowa okazja dla przedsiębiorców, którzy chcą zainwestować w nowoczesne i ekologiczne rozwiązania. Dzięki szerokiemu zakresowi dofinansowania, dużemu budżetowi oraz wysokiemu poziomowi wsparcia, program ten stanowi atrakcyjną propozycję dla firm pragnących poprawić swoją efektywność energetyczną i przyczynić się do ochrony środowiska. Zachęcamy wszystkich przedsiębiorców do rozważenia aplikowania i skorzystania z tej unikalnej szansy na rozwój i modernizację swojej działalności.

Jeśli byliby Państwo zainteresowani skorzystaniem ze wsparcia jakie oferuje Kredyt Ekologiczny, Zespół Pomocy Publicznej PwC z przyjemnością przeprowadzi Państwa przez cały proces, zgodnie z naszym bogatym doświadczeniem w realizacji projektów środowiskowych. Zapraszamy Państwa do kontaktu z nami.