Krajowy Plan Odbudowy to polski program reform i inwestycji, którego celem jest złagodzenie gospodarczych i społecznych skutków pandemii Covid-19. Polska stała się jednym z największych beneficjentów środków z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności - unijnego instrumentu, z którego KPO jest finansowane.
Wśród wielu kierunków wspierania inwestycji w naszym kraju znajduje się również obszar dedykowany gospodarce wodorowej. Przyspieszenie transformacji energetycznej i przypieczętowanie pozycji UE jako lidera energetyki odnawialnej na świecie zostało odzwierciedlone m.in. w ramach drugiej nowelizacji dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii (RED III), zawierającej cele, które odnoszą się bezpośrednio lub pośrednio do sektora wodoru.
W związku z powyższym, Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało strategię inwestycyjną, której celem jest doprowadzenie do realizacji Programu umożliwiającego wybudowanie w Polsce instalacji do produkcji wodoru RFNBO (renewable fuels of non-biological origin). Wsparcie dla inwestycji związanych z wodorem koncentruje się na trzech głównych obszarach:
- budowie stacji tankowania wodoru,
- innowacyjnych jednostkach transportowych napędzanych wodorem,
- programie dotacyjnym wspierającym inwestycje wytwarzanie wodoru odnawialnego.
Wstępne założenia Programu w części dotacyjnej są następujące:
- podmiotem realizującym wsparcie (Jednostką Wspierającą) ma być Bank Gospodarstwa Krajowego,
- wsparcie udzielane będzie w formie dotacji w ramach pomocy publicznej,
- budżet Programu to 640 mln euro,
- maksymalne wsparcie w przeliczeniu na 1 MW mocy instalacji do produkcji wodoru RFNBO to ok. 2 mln euro,
- wsparcie otrzyma instalacja do produkcji wodoru, jak i infrastruktura towarzysząca (m.in. źródło OZE),
- wymóg przedstawienia przez przedsiębiorców listów intencyjnych lub umów dot. odbioru odnawialnego wodoru,
- minimalna moc instalacji to 20 MW,
- start Programu przewidziano na koniec 2024 r.
- umowy o objęcie przedsięwzięcia wsparciem w ramach Programu, zostaną zawarte między BGK a ostatecznymi odbiorcami wsparcia do 31 marca 2026 r., natomiast wydatkowanie środków może nastąpić nie później niż do 31 grudnia 2033 r.
Wsparcie oferowane przez Program będzie dostępne dla wszystkich przedsiębiorców chcących realizować projekty związane z budową instalacji do produkcji wodoru odnawialnego (RFNBO). Przedsięwzięcia ubiegające się o dotacje będą oceniane pod kątem ich zgodności z przyjętymi kryteriami i poszczególnymi etapami formalnymi. Przedsiębiorstwa muszą przedstawić wkład własny oraz spełnić kryteria ekonomiczno-finansowe, aby otrzymać wsparcie.
20 września 2024 r. zakończyły się ogłoszone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) konsultacje publiczne, których celem było zgłoszenie uwag i opinii do wyżej wspomnianego projektu programu dotacyjnego o nazwie “Strategia Inwestycyjna - inwestycje w zeroemisyjne technologie wodorowe”.
Jak podaje Fundacja Instrat, która również uczestniczyła w konsultacjach, przewidziana w Strategii wielkość dotacji – do 2 mln EUR/MWe – jest wystarczająca w obecnych warunkach rynkowych. Wg Duńskiej Agencji Energii, na którą powołuje się Fundacja, koszty inwestycji w instalację elektrolizerów mieszczą się aktualnie w zakresie 1,2-1,9 mln EUR/MWe dlatego dofinansowanie powinno w większości je pokryć.
Należy wspomnieć, że jako trzeci największy w Unii Europejskiej producent wodoru, nasz kraj jest jednym z europejskich liderów tej technologii. Wytwarzamy około miliona ton wodoru rocznie, z czego praktycznie całość pochodzi z procesu reformingu parowego metanu, w którym wodór generuje się z gazu ziemnego (tzw. wodór szary). Wiąże się on z istotnymi emisjami dwutlenku węgla do atmosfery – każdy 1 kg wodoru szarego to emisja około 10 kg CO2. W związku z tym, aby w długoterminowej perspektywie pozostać konkurencyjnym w tym sektorze, należy myśleć o stopniowym “zazielenianiu” produkcji wodoru, a więc produkcji wodoru metodą elektrolizy wody. Powstały w ten sposób nośnik energii jest odnawialny (zwany też zielonym) i zeroemisyjny. Trzecia część inwestycji - program dotacyjny ma więc szczególne znaczenie, gdyż jego celem jest osiągnięcie zdolności produkcyjnych wodoru odnawialnego i niskoemisyjnego na poziomie co najmniej 315 MW do 2030 roku. Tego rodzaju inwestycje mają na celu również poprawę dostępu do finansowania w sektorze wodoru w Polsce. Jest to pierwszy tak duży program wsparcia zeroemisyjnych technologii wodorowych w kraju, rozpoczynający na dobre realizację celów Polskiej Strategii Wodorowej.
Zachęcamy do kontaktu z nami - posiadamy wieloletnie doświadczenie w badaniu potencjału do skorzystania z źródeł wsparcia, przygotowywaniu dokumentacji aplikacyjnej, czy rozliczaniu projektów dotyczących pomocy publicznej. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie Państwa pytania w tym zakresie. Zapraszamy także do konsultacji koncepcji projektów – służymy wsparciem na każdym etapie.