Opublikowano wyniki flagowego konkursu SMART dla dużych przedsiębiorców jak i MŚP.
W październiku 2023 pojawiły się wyniki pierwszego naboru w ramach Ścieżki SMART. Zarówno w konkursie dla dużych przedsiębiorców, jak i tych z sektora MŚP można zauważyć wyjątkowo niski wskaźnik przyznanych dotacji w stosunku do ilości złożonych wniosków.

 

Konkurs był i jest nadal organizowany przez dwie instytucje: 

  • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) do którego wnioski mogli składać duzi przedsiębiorcy
  • Polska Agencja rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) do której wnioski mogli składać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa

Budżet tego konkursu był naprawdę imponujący gdyż dla dużych przedsiębiorców przewidziano 667 mln PLN, a dla MŚP ponad 4,4 mld PLN. Zaskakujący jest fakt, że projekty, które zostały pozytywnie ocenione przez obie instytucje nie wyczerpują pełnej puli tego konkursu. Niestety przedsiębiorcy na podstawie list rankingowych nie są w stanie wyciągnąć żadnych wniosków, z tego względu że instytucje nie opublikowały realnych wyników oceny czyli np. punktacji danego projektu. Zatem przedsiębiorcom ciężko jest na ten moment określić czy ich wniosek został dobrze oceniony ale zabrakło kilku punktów aby otrzymać dofinansowanie, czy może cała ocena wniosku była bardzo niska. Powoduje to, że przedsiębiorcy nie wiedzą co aktualnie zrobić i jak zaplanować dalsze kroki w kontekście ponownego ubiegania się o dofinansowanie dla tych projektów które zostały ocenione negatywnie. 

Co do zasady jest kilka scenariuszy które mogą rozważyć przedsiębiorcy:

1) Protest od wyników oceny - czyli kolejny etap, dzięki któremu przedsiębiorca będzie mógł się odwołać od wyników aktualnej oceny projektu. Niestety aby dokonać tej czynności należy zaczekać na kartę oceny wniosku, którą przedsiębiorca dostanie w ciągu nawet kilku tygodni od opublikowania list rankingowych. Zatem jest to czas w którym wielu przedsiębiorców czeka na wyniki, ale realnie nie może zacząć przygotowywać treści protestu. 

2) Czekając na wyniki oceny można rozważyć ponowne złożenie tego samego wniosku do trwającego aktualnie konkursu SMART, który został wydłużony do 15 listopada br. Jest to rozwiązanie, które daje kolejną szansę projektowi gdyż może on trafić do oceny przez innych ekspertów, którzy będą bardziej przychylni danemu projektowi. Natomiast rozwiązanie to ma mały minus - nie wiemy co powinniśmy poprawić w projekcie, więc zapewne złożymy ten sam projekt uaktualniony ewentualnie o aspekty związane z harmonogramem i budżetem projektu, a także ewentualne wnioski z oceny panelowej. Dotychczas, podczas paneli ekspertów wielu wnioskodawców miało chociaż małe wskazówki jakie obszary wymagałyby poprawy, gdyż eksperci dość mocno akcentowali te zakresy projektu które są według nich za słabo opisane lub nie spełniają ich wymagań. Podczas paneli ekspertów organizowanych w ramach ostatniego konkursu SMART wielu przedsiębiorców spotkało się z bardzo optymistyczną oceną ekspertów którzy byli zadowoleni z opisów we wniosku, nie mieli za wielu pytań i wprost stwierdzali, że projekt jest dobry. Nagle jednak okazuje się, że projekt nie otrzymuje dofinansowania a wnioskodawca sam musi się domyśleć jakie obszary wymagałyby poprawy aby móc złożyć jeszcze raz ten wniosek do konkursu. 

3) Trzecim rozwiązaniem jest aplikowanie do konkursu regionalnego, organizowanego przez urzędy marszałkowskie w danym województwie. Aktualnie planowane są w najbliższym czasie podobne konkursy (dotyczące prac B+R, infrastruktury B+R i wdrożenia wyników prac B+R) chociażby w województwie śląskim, podlaskim, zachodniopomorskim, mazowieckim czy dolnośląskiem. O ile dokumentacja tych konkursów nie będzie tego zabraniać, to aktualnie widzimy możliwość aplikowania z tym samym wnioskiem zarówno do konkursu SMART, do konkursu regionalnego, a także pozostawienia pierwotnego wniosku w ocenie i przygotowania protestu od wyników oceny. 

Zatem, jeśli dostaliście Państwo informacje, że Państwa wniosek nie został pozytywnie oceniony w ramach pierwszego konkursu SMART, to jeszcze nic straconego. Istnieją równoległe alternatywne ścieżki, które pozwolą zmaksymalizować szanse na pozyskanie tego dofinansowania.