Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zapowiedziało rozpoczęcie konkursu na projekty zamawiane w ramach programu GOSPOSTRATEG, którego celem jest wzrost wykorzystania w perspektywie do 2028 r. rezultatów badań społeczno-ekonomicznych w kształtowaniu krajowych i regionalnych polityk rozwojowych.
Program ma na celu wybór wykonawców tzw. projektu zamawianego i obejmuje zagadnienie badawcze („Program rozwoju magazynowania wodoru w kawernach solnych dla wzmocnienia krytycznej infrastruktury energetycznej Polski”), które zostało zgłoszone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Przedmiot wsparcia
NCBR udziela dofinansowania na realizację projektów, które obejmują:
- badania podstawowe,
- badania przemysłowe,
- eksperymentalne prace rozwojowe,
- prace przedwdrożeniowe (obowiązkowe w projekcie).
Budżet konkursu i wysokość wsparcia
Maksymalna wysokość dofinansowania projektu wynosi 20 mln zł.
Poziom dofinansowania na realizację prac w projekcie wynosi do 100% kosztów kwalifikowalnych. Lider konsorcjum i konsorcjanci mogą realizować projekt wyłącznie w ramach działalności niegospodarczej.
Wnioskodawcy
Do konkursu mogą przystąpić konsorcja składające się wyłącznie z niebędących przedsiębiorstwem (w rozumieniu art. 1 załącznika I do rozporządzenia 651/2014):
- jednostek naukowych,
- spółek prawa handlowego,
- fundacji,
- stowarzyszeń.
Cele szczegółowe zamawianych projektów obejmują wskazanie konkretnych rozwiązań w zakresie:
- wskazania lokalizacji i określenia potencjału struktur solnych do budowy w nich magazynów wodoru,
- określenia potencjału produkcji wodoru z OZE w rejonie występowania złóż soli, w których możliwe będzie wykonanie magazynów wodoru,
- określenia uśrednionych kosztów magazynowania wodoru,
- opracowania wytycznych bezpiecznego magazynowania i dystrybucji wodoru,
- identyfikacji i możliwości pełnego wykorzystania polskiego potencjału naukowego i inżynierskiego w zakresie masowego gromadzenia wodoru w strukturach solnych,
- określenia sposobu uzyskania akceptacji społecznej dla magazynowania wodoru w kawernach solnych, celem wzmacniania kapitału społecznego dla tego kierunku w polityce energetycznej państwa,
- wskazania zakresu niezbędnych prac badawczo-rozwojowych z zakresu technologii, konstrukcji i materiałów niezbędnych do masowego gromadzenia wodoru w kawernach solnych,
- identyfikacji braków i rekomendacji rozwiązań legislacyjnych.
Maksymalna liczba podmiotów w konsorcjum wynosi 5, w tym co najmniej dwie jednostki naukowe.
Termin naboru
Rozpoczęcie naboru wniosków: 20 maja 2024 r.
Zakończenie naboru wniosków: 14 sierpnia 2024 r., godz. 16:00
Komentarz PwC
Magazynowanie wodoru w kawernach solnych w celu wzmocnienia krytycznej infrastruktury energetycznej Polski wymaga wielu badań, których rezultaty mogą przyczynić się do polepszenia stanu polskiej infrastruktury energetycznej.
Zachęcamy wszystkie podmioty uprawnione do wnioskowania i zapoznanie się ze szczegółami konkurs. Nasz zespół z chęcią odpowie na Państwa pytania w tym zakresie, jak również wesprze Państwa w procesie pozyskiwania wsparcia. Zachęcamy do kontaktu.