Innovation Fund jest jednym z największych na świecie programów finansowania demonstracji innowacyjnych technologii (głównie z zakresu niskoemisyjności). Budżet programu wyniesie około 40 miliardów euro (w zależności od ceny emisji CO2, środki na jego realizację pochodzą z handlu uprawnieniami do emisji).
Środki będące bezpośrednio w dyspozycji Komisji Europejskiej mogą stanowić interesującą alternatywę dla środków z krajowych i regionalnych programów operacyjnych. Zwłaszcza dla dużych przedsiębiorstw, które są wykluczone w wielu programach. Dodatkowo możliwość realizacji projektów w konsorcjach pozwala rozłożyć koszty i ryzyka projektowe między partnerów.
W naborze w 2024 roku budżet Innovation Fund wynosi 4 miliardy euro.
Głównymi celami realizowanymi przez Innovation Fund są:
- pomoc przedsiębiorstwom w inwestowaniu w czystą energię i przemysł;
- wspieranie wzrostu gospodarczego;
- tworzenie miejsc pracy odpornych na przyszłe zmiany;
- wzmacnianie europejskiego przywództwa technologicznego na globalną skalę.
Na co?
Środki w ramach programu można przeznaczyć na następujące działania inwestycyjne takie jak:
- innowacyjne niskoemisyjne technologie i procesy w energochłonnych gałęziach przemysłu, w tym produktach zastępujących te emisyjne;
- wychwytywanie i utylizacje dwutlenku węgla;
- budowie i eksploatacji instalacji wychwytywania i składowania dwutlenku węgla;
- innowacyjnym wytwarzaniu energii odnawialnej;
- magazynowanie energii.
Dla kogo?
Do aplikowania o środki uprawniona jest szeroka grupa podmiotów. O wsparcie można ubiegać się zarówno indywidualnie, jak i w ramach konsorcjów. Zasadniczo każde przedsiębiorstwo w UE będzie kwalifikować się do wsparcia (poza specyficznymi sytuacjami). Oznacza to, że wszystkie firmy i organizacje bezpośrednio odpowiedzialne za realizację i zarządzanie projektami innowacyjnymi kwalifikują się do aplikowania. Projekt musi być realizowany w państwach członkowskich UE lub Liechtensteinie, Norwegii, Islandii.
Od czego zacząć?
W programie Innovation Fund kluczowe jest opracowanie strategii innowacji i zbudowanie skalowalnego modelu innowacji. Należy jednak zaznaczyć, że dofinansowanie mogą otrzymać zarówno projekty mające innowacje na skalę europejską…jak i krajową.
Zespół PwC pomaga zarówno w modelowaniu innowacji, stworzeniu strategii innowacji i koncepcji wniosku jak i w samym procesie pozyskiwania środków. Zachęcamy do skonsultowania swojego pomysłu i potrzeb inwestycyjnych z naszym Zespołem.
Już z początkiem grudnia CINEA, czyli Instytucja odpowiadająca za nabór, ogłosi nowy konkurs, a my podzielimy się z Państwem kluczowymi zmianami. Zachęcamy do śledzenia naszego wtorkowego cyklu o Innovation Fund, aby być na bieżąco.