Rola magazynów energii w stabilizacji sieci elektroenergetycznej stale rośnie. Wraz z dynamicznym rozwojem odnawialnych źródeł energii (OZE), takich jak fotowoltaika i energia wiatrowa, magazyny energii stają się niezbędne do zapewnienia płynności dostaw prądu. Umożliwiają one gromadzenie nadwyżek energii produkowanej przez OZE w okresach szczytowej produkcji i jej wykorzystanie w momentach zwiększonego zapotrzebowania. W ten sposób przyczyniają się do stabilizacji sieci, zapobiegając jej przeciążeniom i zapewniając bezpieczeństwo energetyczne.

 

W październiku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zamieścił na swojej stronie internetowej podsumowanie konsultacji społecznych programu dotacyjnego "Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla poprawy stabilności polskiej sieci elektroenergetycznej". Program ten, finansowany z Funduszu Modernizacyjnego, ma zapewnić wsparcie (w formie bezzwrotnych dotacji oraz pożyczek) polskim przedsiębiorcom, jednocześnie zapewniając poprawę stabilności pracy Krajowej Sieci Energetycznej (KSE) oraz bezpieczeństwo energetyczne kraju. 

W wyniku przeprowadzonych konsultacji do programu planowane jest wprowadzenie następujących, istotnych zmian w zakresie kluczowych wymagań i możliwości aplikowania:

  • Konieczność dostarczenia warunków przyłączenia do sieci na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie. W programie dodany zostanie wymóg dostarczenia warunków przyłączenia do sieci na dzień składania wniosku o dofinansowanie. 
  • Doprecyzowanie rodzajów sieci, do których będą mogły zostać przyłączone magazyny energii. W wyniku konsultacji doprecyzowano, iż aplikować o dotację będą mogły również magazyny energii podłączone do sieci przesyłowej, co umożliwi wykorzystanie potencjału większych projektów i lokalizacji charakteryzujących się dobrymi warunkami przyłączeniowymi
  • Aktualizacja wymagań w zakresie certyfikatów i homologacji. Zmienione zostaną zapisy dotyczące standardów unijnych w zakresie bezpieczeństwa, ochrony przeciwpożarowej oraz homologacji, aby były one bardziej precyzyjne i łatwiejsze do spełnienia
  • Dodanie kryterium punktowego dotyczącego gotowości do realizacji inwestycji. W kryteriach oceny wniosków uwzględniona zostanie gotowość projektów do realizacji, co oznacza, że projekty z wyższym stopniem zaawansowania procedur administracyjnych będą miały większe szanse na otrzymanie dofinansowania
  • Możliwość ubiegania się o dofinansowanie przez podmioty, które wygrały aukcje rynku mocy. W programie doprecyzowano, że podmioty, które wygrały aukcje rynku mocy, będą mogły ubiegać się o dofinansowanie NFOŚiGW. Intensywność dofinansowania będzie zgodna z zasadami rynku mocy przewidującymi pomniejszanie wynagrodzenia o wartość przyznanej dotacji
  • Możliwość przeprowadzenia inwestycji na nieruchomości dzierżawionej. Doprecyzowanie, iż dzierżawa nieruchomości, będzie jedną z dopuszczalnych form posiadania prawa do użytkowania nieruchomości, na której będzie można przeprowadzić inwestycję w budowę magazynu energii.
  • Zostanie doprecyzowana w kryteriach kwestia mierzenia współczynnika unikniętej/zredukowanej emisji CO2.

Aktualnie trwają w NFOŚiGW prace nad aktualizacją ostatecznej wersji programu uwzględniającej m.in. wskazane powyżej zmiany. Oczekuje się, że ostateczna wersja programu, zostanie opublikowana do końca 2024 roku, a nabór wniosków powinien rozpocząć się na początku 2025 roku.

 

Zespół Pomocy Publicznej PwC posiada bogate doświadczenie w doradztwie w zakresie pozyskiwania dotacji oraz finansowania projektów z zakresu energii i z przyjemnością wesprze Państwa w procesie aplikacyjnym. Zapraszamy do kontaktu z nami w celu omówienia możliwości współpracy i uzyskania kompleksowej pomocy w uzyskaniu dofinansowania na inwestycje w magazyny energii.