W dniu 13 lipca Prezydent podpisał ustawę, dotyczącą przygotowania oraz realizacji inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych.
Na jej podstawie minister właściwy do spraw gospodarki będzie mógł udzielać wsparcia przedsiębiorcom realizującym inwestycje o znaczeniu strategicznym dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto.
Ustawa wchodzi w życie 17 sierpnia 2023 roku. Jej zapisy pozwolą na wdrożenie przez nasz kraj zmian w Tymczasowych Ramach Kryzysowych, stanowią również element realizacji Planu Przemysłowego Europejskiego Zielonego Ładu.
Dla Kogo?
Wsparcie udzielane będzie przedsiębiorcom, zainteresowanym realizacją projektów inwestycyjnych o znaczeniu strategicznym dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto.
Na co?
Wsparcie dotyczyć będzie produkcji kluczowych urządzeń, komponentów z punktu widzenia gospodarki o zerowej emisji netto. Ponadto możliwe będzie realizowanie projektów z zakresu odzysku pokrewnych surowców krytycznych.
Wspierana będzie produkcja m.in.:
- baterii,
- paneli słonecznych,
- turbin wiatrowych,
- pomp ciepła,
- elektrolizerów,
- urządzeń do wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCUS).
Na jakich zasadach?
Wsparcie na projekty udzielane będzie w formie dotacji, i udzielane do 31 grudnia 2025 roku.
Ostateczne limity pomocy nie są jeszcze znane i pojawią się one wraz z przyjęciem rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii.
Nie powinny one jednak odbiegać od zapisów sekcji 2.8 TCTF (Tymczasowych Ram Kryzysowych).
Maksymalny poziom wsparcia wynosi:
- 150 mln euro na obszarach, które są wyłączone z pomocy regionalnej, tj. Warszawa i powiaty ościenne,
- 200 mln euro na obszarach woj. wielkopolskiego i dolnośląskiego oraz wybranych gminy woj. mazowieckiego,
- 350 mln euro na obszarze pozostałych województw, w tym w wybranych powiaty woj. mazowieckiego.
Komentarz PwC
Polska stała się znaczącym producentem rozwiązań z zakresu OZE i gospodarki niskoemisyjnej. Tylko w ostatnim czasie aż 5 producentów pomp ciepła zapowiedziało, lub rozpoczęło budowę nowych zakładów produkcyjnych.
Zapowiedziany program wsparcia pozwoli producentom na zwiększenie swoich zdolności produkcyjnych, lub wręcz stworzenie nowych zakładów produkcyjnych.
Jeśli chcieliby Państwo porozmawiać o omawianych zagadnieniach lub innych formach wsparcia z zakresu efektywności energetycznej, OZE lub pokrewnych zachęcamy do kontaktu z zespołem pomocy publicznej PwC. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie Państwa pytania w tym zakresie.