Inwestycja G1.1.3. Systemy magazynowania energii w ramach KPO obejmuje wdrożenie wielkoskalowego systemu magazynowania energii (BESS) służącego do przechowywania nadmiaru energii w systemie elektroenergetycznym. Oznacza to, że w ramach inwestycji G1.1.3. zostanie wsparty wielkoskalowy system magazynowania energii, spełniający następujące warunki: pojemność 0,9 GWh i czas pracy między 4 a 5 godzin, a nowe zdolności magazynowania mają zostać w pełni zintegrowane w sieci elektroenergetycznej. 

 

Nabór wniosków o udzielenie pomocy prowadzony będzie w trybie konkursowym, a warunki dotyczące naboru znajdą się w dokumentach proceduralnych. Podmiotem właściwym w kwestii przeprowadzanego naboru i określenia szczegółów tego naboru będzie jednostka udzielająca pomocy w ramach programu, tj. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

W trakcie prac nad projektem rozporządzenia skorygowano kwestie dat zgodnie z wymogami decyzji KE SA.112460 oraz zgodnie z komunikatem Komisji - Tymczasowe kryzysowe i przejściowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy (Dz.U UE L. 101 z 17.3.2023, str. 3 z późn. zm.), w związku z którymi procedowany jest projekt. 

Pomoc może zostać udzielona pod warunkiem, że inwestycja nie została rozpoczęta przed dniem 9 marca 2023 r. (okres kwalifikowalności kosztów obejmuje okres od 9 marca 2023 r.). Pomoc może zostać udzielona pod warunkiem, że uruchomienie projektu inwestycyjnego nastąpi w ciągu 36 miesięcy od dnia udzielenia pomocy i może być udzielana do dnia 31 grudnia 2025 r. Jednocześnie, zgodnie z założeniami KPO rozpoczęcie eksploatacji inwestycji musi nastąpić w II kw. 2026.

Podsumowanie raportu z konsultacji i opiniowania projektu rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 15.11.2024 r. 

Celem projektowanego rozporządzenia jest wsparcie rozwoju magazynowania energii elektrycznej w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) oraz określenie szczegółowych zasad udzielania pomocy publicznej na inwestycje związane z systemami magazynowania energii.

Proces konsultacji i opiniowania:

  • Konsultacje publiczne rozpoczęły się 22 października 2024 r., a termin na zgłaszanie uwag wynosił 10 dni.
  • Projekt skierowano do konsultacji do 13 podmiotów z sektora energetycznego oraz do organizacji takich jak Polska Izba Magazynowania Energii czy PGE Polska Grupa Energetyczna.
  • Projekt uzyskał również opinie Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Zgłoszone uwagi:

  • Uwagi dotyczyły głównie usunięcia ograniczeń technologicznych oraz uzupełnienia projektu o definicję „projektu inwestycyjnego” oraz doprecyzowania definicji „przedsiębiorcy”, a także wskazania terminów, które nie będą budzić wątpliwości interpretacyjnych, 
  • Uwagi dotyczyły również dostosowania projektu do decyzji KE SA.112460 (2024/N) w zakresie możliwości kumulacji pomocy z inną pomocą.

Projekt rozporządzenia został przygotowany na podstawie decyzji Komisji Europejskiej z 3 października 2024 r., ale nie wymagał dodatkowego przedstawienia instytucjom unijnym ani Europejskiemu Bankowi Centralnemu.

Zespół pomocy publicznej PwC na bieżąco monitoruje status prac nad projektem rozporządzenia dotyczącym wsparcia dla wielkoskalowych systemów magazynowania energii. 

Serdecznie zapraszamy do współpracy i zachęcamy do kontaktu w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości.