Już 10 lutego br. rozpocznie się nabór dedykowany przedsiębiorcom, skupiony na poprawie warunków pracy. Ten coroczny konkurs, organizowany przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, oferuje możliwość uzyskania dotacji pokrywającej 80% kosztów inwestycji związanych z BHP, skierowany zarówno do małych, średnich, jak i dużych firm.

 

Bezpieczeństwo i higiena pracy są kluczowymi elementami Kodeksu Pracy, które określają obowiązki pracodawców oraz pracowników. BHP nie tylko chroni zdrowie i życie pracowników, ale również wspomaga poprawę efektywności i jakości pracy, co jest korzystne zarówno dla zatrudnionych, jak i pracodawców.

Inwestowanie w odpowiednie warunki pracy jest często kosztowne, jednak przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie w tym zakresie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje wsparcie, które dla jednego przedsiębiorstwa może wynieść do 300 tysięcy złotych brutto. Na nadchodzący konkurs przewidziano aż 140 milionów złotych w funduszu.

 

Zakres udzielanego wsparcia:

Dofinansowanie może być przyznane na projekty inwestycyjne oraz inwestycyjno-doradcze. 

Planowane w projekcie działania powinny mieścić się w określonych w naborze obszarach technicznych związanych z działaniami inwestycyjnymi i doradczymi, które obejmują m.in.:

  • urządzenia oczyszczające i uzdatniające powietrze, urządzenia mechanicznej wentylacji powietrza;
  • bezpieczeństwo instalacji technicznych, maszyn, urządzeń i miejsc pracy;
  • urządzenia chroniące przed hałasem i drganiami mechanicznymi oraz promieniowaniem elektromagnetycznym; 
  • oświetlenie miejsc i stanowisk pracy oraz ochrona przed promieniowaniem optycznym;
  • ochrona przed energią elektryczną i elektrycznością statyczną;
  • sprzęt i urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości, w zagłębieniach i innych strefach pracy;
  • sprzęt i urządzenia służące ograniczeniu obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego;
  • sprzęt i urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa pracy w przypadku narażenia na czynniki chemiczne i szkodliwe czynniki biologiczne.

 

Warunki uczestnictwa w konkursie

O wsparcie mogą ubiegać się przedsiębiorcy opłacający składki ZUS, niezależnie od wielkości ich przedsiębiorstwa. Potencjalni wnioskodawcy to zatem mikro, małe, średnie oraz duże przedsiębiorstwa. Muszą jednak spełniać łącznie określone warunki. 

Przedsiębiorcy nie mogą:

  • zalegać z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne;
  • zalegać z opłacaniem podatków;
  • znajdować się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji,
  • ubiegać się o kolejne dofinansowanie przed upływem 3 lat od dnia wypłaty przez ZUS całości ostatniego dofinansowania lub od dnia zwrotu dofinansowania, do którego zostali zobowiązany.

Warto również podkreślić, że wsparcie udzielane jest na inwestycje trwające od 3 do 6 miesięcy, planowane do realizacji w 2026 roku. Zgodnie z regulaminem konkursu, realizacja projektu nie jest możliwa przed podpisaniem umowy z ZUS.

Wnioski aplikacyjne przyjmowane będą od 10 lutego do 10 marca br. 

Do wniosku konieczne jest przygotowanie obligatoryjnych załączników takich jak:

  • ocena ryzyka zawodowego dla wszystkich stanowisk pracy objętych projektem – zawierające w szczególności elementy wskazane w Wytycznych do opracowania oceny ryzyka zawodowego;  
  • pomiar poziomu czynników uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia na stanowisku pracy - w obszarze zależnym od wybranego zakresu inwestycji;
  • ocena obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego – zawierająca w szczególności elementy wskazane w Wytycznych do opracowania oceny obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego, w przypadkach wymienionych w Katalogu działań; 
  • oferty handlowe na wybrane działania inwestycyjne zgodne z wytycznymi ZUS.

 

Komentarz PwC

Zachowanie zasad BHP jest korzystne dla wszystkich, zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Dlatego warto już teraz rozważyć możliwość skorzystania z dofinansowania oferowanego przez konkurs ZUS, które zapewni przedsiębiorcom zewnętrzne źródło finansowania tych wydatków w formie bezzwrotnej dotacji.

Zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami z Zespołu Pomocy Publicznej PwC. Pomożemy Państwu w przygotowaniu koncepcji projektu, przeprowadzeniu analizy kwalifikowalności wydatków, złożeniu pełnej dokumentacji konkursowej oraz rozliczeniu projektu. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania w tym zakresie.