W dniu 27 listopada 2024 roku Parlament Europejski zatwierdził skład nowej Komisji Europejskiej, która rozpoczęła wykonywanie swoich obowiązków 1 grudnia. Nowa kadencja Komisji przynosi ze sobą ważne zmiany, zwłaszcza w obszarze polityki podatkowej Unii Europejskiej.
Pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen, nowa Komisja skupi się na strategicznych priorytetach UE, jakimi są poprawa konkurencyjności Europy w świetle zaostrzającej się globalnej konkurencji, zwiększenie bezpieczeństwa oraz niezależność energetyczna Kluczową rolę w kwestiach podatkowych przypisano komisarzom Wopke Hoekstra (komisarz ds. klimatu, Holandia) i Valdisowi Dombrovskisowi (komisarz ds. gospodarki i wydajności, wdrażania i upraszczania, Łotwa). Ich działania będą miały istotny wpływ na gospodarkę unijną. Z kolei polski komisarz, Piotr Serafin, objął stanowisko ds. budżetu i administracji publicznej oraz zwalczania nadużyć finansowych.
Komisarz Hoekstra podkreślił swoje zaangażowanie w promowanie opodatkowania, które wspiera transformację klimatyczną oraz w likwidację luki podatkowej i zwalczanie oszustw podatkowych. Jego plan obejmuje również uproszczenie systemu podatkowego UE oraz dążenie do zakończenia negocjacji dotyczących dyrektywy w sprawie opodatkowania energii. Ważnym elementem jego działań będzie również zielona transformacja systemu VAT.
Z kolei Komisarz Dombrovskis zwrócił uwagę na poparcie dla międzynarodowych inicjatyw podatkowych w ramach OECD, w tym wdrożenie Drugiego Filaru oraz reformy mającej na celu opodatkowanie osób o wysokiej wartości majątku netto. Podkreślił także, że w przypadku braku postępów w pracach nad przepisami międzynarodowymi w zakresie Filaru Pierwszego, rozważone mogą zostać krajowe podatki od usług cyfrowych.
Obaj komisarze wskazali na znaczenie inicjatywy BEFIT, która może stać się ważnym elementem przyszłej polityki podatkowej UE. Warto również zauważyć, że kwestia przesunięcia w stronę opodatkowania majątku była podkreślana w ich stanowiskach.
Nowe decyzje unijnych komisarzy mogą znacząco wpłynąć na kształt polityki podatkowej w całej UE, z naciskiem na międzynarodową współpracę i zrównoważony rozwój.