Zgodnie z doniesieniami prasowymi, rząd planuje wprowadzenie zerowej stawki VAT na podstawowe artykuły spożywcze, żeby przeciwdziałać galopującej inflacji. W praktyce działania rządu stanowią wyprzedzającą implementację rozwiązań zawartych w projektowanej dyrektywie, która wejdzie w życie prawdopodobnie w połowie przyszłego roku.

 

Tym samym obecnie sukces pomysłu rządu uzależniony jest od działań ze strony Komisji Europejskiej, której decyzja (na podstawie obecnych przepisów musi być negatywna) będzie określać dalsze losy propozycji polskiego rządu. Komisja z kolei podobno ma udzielić cichego przyzwolenia na takie działania, które i tak w przyszłości będą dopuszczalne. O tym jak będzie przekonamy się w najbliższej przyszłości, bo rząd planuje wprowadzić zmiany już od 1 lutego 2022 r.

Przedmiotowa zmiana będzie wymagająca zarówno dla producentów artykułów spożywczych jak i uczestników dalszych etapów łańcucha sprzedaży, w szczególności sieci sklepów które będą zmuszone w krótkim czasie dostosować swoje systemy do zmieniającej się rzeczywistości legislacyjnej. W praktyce będzie około miesiąca na zrewidowanie stawek VAT sprzedawanych przez siebie towarów i ich odpowiednie oznaczenie w systemach. W przypadku kilkuset tysięcy (lub więcej) pozycji sprzedażowych może to stanowić dość istotną kwestię, która będzie wymagać dużego zaangażowania czasowego i ludzkiego.

Z podobną zmianą (choć dużo dużo większą) przedsiębiorcy mieli styczność całkiem niedawno bo w lipcu 2020 r., kiedy została wprowadzona nowa matryca stawek VAT i która wymagała ogromnej zmiany poprzez odejście od Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług na rzecz klasyfikacji taryfowej oraz zmian w zakresie katologów towarów objętych obniżonymi stawkami VAT. Należy jednak zaznaczyć, że działania polskiego rządu przypominają raczej to co się wydarzyło w 2011 r., kiedy to została wprowadzona 5% stawka VAT na artykuły tzw. pierwszej potrzeby.

Oczywiście pozostaje też kwestia określenia jakie artykułu spożywcze zostaną objęte nadchodzącą zerową stawką VAT, czyli czym w praktyce są podstawowe artykułu spożywcze o których wspomina rząd. Bo z pewnością nie cały asortyment spożywczy zostanie objęty taką stawką, bo spowodowałoby to zmniejszenie w sposób dość istotny wpływów do budżetu państwa. Zapewne będzie to pieczywo, produkty mleczarskie. Ale co jeszcze?

Jako PwC aktywnie wspieraliśmy naszych klientów w działaniach dostosowawczych zarówno przy zmianie w stawkach VAT w 2011 r., jak i w 2020 r.

Chętnie z Państwem porozmawiamy o wyzwaniach związanych z nadchodzącą zmianą. W przypadku zainteresowania dyskusją na ten temat, prosimy o kontakt.