7 grudnia na stronach Komisji Europejskiej został opublikowany komunikat wskazujący, że na posiedzeniu Rady ECOFIN osiągnięto porozumienie dotyczące aktualizacji przepisów Dyrektywy VAT w zakresie stawek VAT.

 

Zmiany te mają wpisywać się w priorytetowe dla Unii obszary, w które powinny zostać kontynuowane inwestycje w ramach odbudowy gospodarki po okresie pandemii, takie jak:

  •  zmiany klimatyczne,
  • digitalizacja; oraz
  • sektor zdrowia publicznego.

Przepisy te mają dotyczyć aktualizacji wykazu towarów i usług, do których państwa członkowskie mogą stosować obniżone stawki VAT. Planowane jest wprowadzenie następujących zmian:

  • ograniczenia możliwości stosowania obniżonych stawek VAT do 24 kategorii, ujętych w nowym załączniku do Dyrektywy VAT
  • wprowadzenia nowych pozycji, które mają dotyczyć transakcji związanych z systemem ochrony zdrowia, wsparciu transformacji technologicznej oraz ochrony środowiska
  • wprowadzenia możliwości zwolnienia z opodatkowania (zastosowania 0% stawki VAT) dla niektórych towarów i usług związanych z zaspokajaniem podstawowych potrzeb (takich jak np. środki spożywcze, leki, produkty farmaceutyczne)
  • likwidacja możliwości stosowania przez państwa członkowskie stawek obniżonych i zwolnień w odniesieniu do towarów i usług uznanych za szkodliwe dla środowiska i dla realizacji celów UE w zakresie zmian klimatycznych (do 2030 r.)
  • inne istniejące odstępstwa, stosowane przez państwa członkowskie, które nie są uzasadnione celami polityki publicznej, będą musiały zostać zniesione do 2032 

Zmiany te mogą zostać przyjęte jeszcze w 2022 r.

 

 

Komentarz

Można spodziewać się, że najbliższe miesiące będą okresem wzmożonej aktywności i działań podatników, zmierzających do zawarcia określonych transakcji w katalogu towarów i usług, które mogą korzystać z obniżonych stawek podatku.

Dotyczyć będzie to nie tylko podmiotów, których wolą jest podtrzymanie obowiązujących preferencji w stosunku do opodatkowania dokonywanych przez nich transakcji (należy pamiętać, że lista towarów i usług ulegnie znaczącemu skrócenie). Do tej aktywności z pewnością włączą się również podmioty, których sprzedaż nie była do tej pory objęta preferencjami w zakresie stosowania stawek VAT.

Ponadto, z zapowiedzi Komisji Europejskiej wynika, że planowane jest rozszerzenie możliwości stosowania obniżonych stawek VAT dla trzech głównych grup, tj.:

  • usług cyfrowych, które wcześniej nie był opodatkowane obniżonymi stawkami (takich jak np. dostęp do Internetu oraz transmisje na żywo wydarzeń kulturalnych i sportowych);
  • transakcji związanych z ochroną zdrowia, które okazały się kluczowymi narzędziami w walce z pandemią - oraz mogą okazać się niezbędne w potencjalnych przyszłych kryzysowych sytuacjach (takich jak np. środki ochrony indywidualnej, maski i niektóre rodzaje sprzętu medycznego, czy artykułami uznanych za podstawowe pomoce dla osób z niepełnosprawnościami); 
  • artykułów związanych z priorytetami UE w zakresie walki ze zmianami klimatycznymi (takich jak np. ekologiczne systemy grzewcze i panele słoneczne, czy ekologiczne środki transportu, tj. rowery); a także
  • innych kategorii towarów i usług, które zostaną uznane przez państwa członkowskie za związane z zaspokajaniem podstawowych potrzeb.

Niezależnie, na zasadzie odstępstwa możliwe będzie kontynuowanie stosowania obniżonych stawek VAT w przypadku określonych grup towarów i usług (związanych z ochroną środowiska, czy uzasadnionych celami polityki publicznej). 

Stąd, należy z uwagą śledzić etap legislacyjny tak, by w odpowiednim momencie móc włączyć się do konsultacji związanych z projektem. Należy mieć przy tym na uwadze wolę wysokiej dynamiki i tempa wprowadzanych zmian - planowane jest, że ostateczny kształt zmian do Dyrektywy VAT ma zostać ustalony jeszcze w pierwszej połowie przyszłego roku.