W dniu 25 maja 2021 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt z 17 maja 2021 r. Rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług.

 

Opublikowany projekt rozporządzenia, jak wskazuje Ministerstwo Finansów, ma na celu rozwianie wątpliwości interpretacyjnych i wzięcie pod uwagę postulatów podatników, które zostały zgłoszone po wejściu w życie regulacji w tym zakresie.

Dodatkowo, regulacje zawierają odniesienie do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, wdrażającej tzw. pakiet VAT e-commerce.

W porównaniu do poprzedniej wersji projektu z 9 marca 2021 r., obszary, których dotyczą zaproponowane zmiany, są następujące:

  1. Zaproponowany limit należności 15 000 PLN dla oznaczeń transakcji kodem TP nie zostanie wprowadzony. Pozostało natomiast wyłączenie w przypadku powiązania ze Skarbem Państwa lub jednostkami samorządu terytorialnego lub ich związkami.
  2. Stosowanie oznaczenia transakcji znacznikiem MPP zostanie zniesione zarówno po stronie sprzedaży jak i zakupu.
  3. Dla transakcji dotyczących tzw. ulgi na złe długi z tytuł podatku należnego - art. 89a ust 1 i ust 4 ustawy- wskazano konieczność wykazania terminu płatności lub daty zapłaty (pole ma obowiązywać od stycznia 2022 r.).
  4. Projekt przewiduje zastąpienie oznaczeń „SW” i „EE” jednym wspólnym oznaczeniem „WSTO_EE” od stycznia 2022 r., a w okresie przejściowym tj. od lipca do grudnia 2021 r. stosować należy oznaczenie „EE”.
  5. Wprowadzenie oznaczenia „IED” (Interfejs Elektroniczny Dostawca), które miałoby na celu monitorowanie dostawy towarów, o której mowa w art. 7a ust. 1 i 2 ustawy (oznaczenie ma obowiązywać od stycznia 2022 r.). Nowe oznaczenie ma związek z planowanym wprowadzeniem tzw. pakietu VAT e-commerce, który miałby obowiązywać od 1 lipca 2021 r. . 
  6. Wprowadzenie oznaczenia, że podatnik ułatwiał w okresie rozliczeniowym dokonanie czynności, o których mowa w art. 109b ust. 4 ustawy (oznaczenie ma obowiązywać od stycznia 2022 r.). Art 109b ust 4 nie został jeszcze uchwalony, a jego wprowadzenie związane jest z proponowanymi zmianami VAT e-commerce.  
  7. Zaproponowano, iż w przypadku ujęcia transakcji oznaczonych WSTO_EE na podstawie dokumentu zbiorczego, należy je wykazać w ewidencji odrębnie na podstawie dokumentu “WEW”. 

 

Status legislacyjny

Projekt przewiduje, że Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2021 r. Do rozliczeń za czerwiec 2021 mają być stosowane regulacje obowiązujące w dotychczasowym Rozporządzeniu.

 

Jak możemy pomóc?

Planowane zmiany mogą wpłynąć na sposób raportowania danych w ramach JPK_V7. W ramach naszych usług proponujemy:

  • przegląd obecnie stosowanych zasad i identyfikację koniecznych do wprowadzenia zmian,
  • wsparcie przy aktualizacji wymagań systemowych.