W dniu 17 marca 2021 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt z 9 marca 2021 roku Rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług.

 

Opublikowany projekt rozporządzenia, jak wskazuje Ministerstwo Finansów, ma charakter doprecyzowujący przepisy pod względem merytorycznym oraz formalnym.

Obszary, których dotyczą zaproponowane zmiany, są następujące:

  • Wprowadzenia możliwości zbiorczego wykazywania w ewidencji paragonów z NIP do kwoty 450 PLN wystawionych zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy, czyli uznanych za faktury uproszczone oraz faktur dokumentujących przejazd autostradą płatną lub przejazd na dowolną odległość, wystawianych w formie biletu jednorazowego.
  • Doprecyzowano niektóre przepisy rozporządzenia odnośnie stosowania oznaczeń dotyczących grup towarów i usług (GTU).
  • Doprecyzowano, iż do „RO” i „WEW” nie powinny być  stosowane kody GTU.
  • Zmodyfikowano zasadę oznaczenia „TP”,  wprowadzono próg kwotowy dla oznaczania takich transakcji (powyżej 15 000 zł).
  • Objęto obowiązkiem oznaczenia „MPP” wszystkie  transakcje sprzedaży i zakupu,  dla których zastosowano mechanizm podzielonej płatności, również dobrowolnie. 
  • Doprecyzowano pojęcie transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi. Wyłączono stosowanie oznaczenia „TP” gdy powiązania między nabywcą a dokonującym dostawy wynikają wyłącznie z powiązania ze Skarbem Państwa lub jednostkami samorządu terytorialnego lub ich związkami
  • Wyłączono  dokumenty „RO” z obowiązku oznaczania symbolami procedur.
  • Uregulowano zasady wykazywania w ewidencji danych z dokumentów importowych:  zgłoszenia celnego, rozliczenia zamknięcia lub decyzja.
  •  Korekta  podatku naliczonego poczyniona na podstawie uzgodnienia , o której mowa w art. 86 ust. 19a ustawy o VAT może być wykazywana w ewidencji z typem dokumentu „WEW”.

 

Status legislacyjny

Projekt przewiduje , że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, czyli potencjalnie przepisy powinno stosować się od rozliczeń za kwiecień 2021 r. Wyjątkiem są przepisy dotyczące paragonów z NIP do 450 PLN i faktur wystawianych w formie biletu jednorazowego, które wchodzą w życie z dniem 1 lipca 2021 r., ponieważ do dnia 30 czerwca 2021 r. obowiązuje przepis, który reguluje kwestię zbiorczego ujmowania w ewidencji paragonów z NIP do kwoty 450 zł uznanych za faktury uproszczone.

Uwagi do projektu można zgłaszać do 6 kwietnia na adres: sekretariat.PT@mf.gov.pl.

W projekcie zawarto przepis przejściowy, o tym, że dotychczasowe struktury JPK_VAT z deklaracją, tj. JPK_V7M i JPK_V7K, można stosować przez okres 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia. 

 

Jak możemy pomóc?

Planowane zmiany mogą wpłynąć na sposób raportowania danych w ramach JPK_V7. W ramach naszych usług proponujemy:

  • przegląd obecnie stosowanych zasad i identyfikację koniecznych do wprowadzenia zmian,
  • wsparcie przy aktualizacji wymagań systemowych