Wicepremier i Minister Cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski, ogłosił rozpoczęcie prac nad nowym podatkiem cyfrowym. Podatek miałby objąć opodatkowanie zysków z działalności w sferze cyfrowej, niezależnie od miejsca ich pochodzenia. Ministerstwo Finansów tymczasem wskazuje, że opodatkowanie leży wyłącznie w jego kompetencjach.  

 

Według informacji przekazanych przez wicepremiera i Ministra Cyfryzacji, Krzysztofa Gawkowskiego w wywiadzie z dnia 10 marca 2025, w resorcie cyfryzacji rozpoczęły się prace nad założeniami nowego podatku cyfrowego. Do wstępnych konsultacji zostali zaproszeni przedstawiciele organizacji społecznych i branży cyfrowej. Prace nad przedstawieniem kierunkowych założeń mają potrwać kilka miesięcy.  

Konstrukcja podatku ma być wzorowana na rozwiązaniach funkcjonujących już w innych państwach, w tym we Francji i Wielkiej Brytanii.  Celem daniny ma być opodatkowanie w Polsce przychodów lub zysków big techów, niezależnie od miejsca ich pochodzenia. 

Środki budżetowe pochodzące z podatku cyfrowego miałyby zostać przeznaczone na rzecz polskich firm technologicznych i wspierać polskie startup'y, deep tech, przedsiębiorstwa chmurowe czy media tradycyjne. Wicepremier Gawkowski podkreślił, że głównym celem wprowadzenia podatku byłoby zwiększanie konkurencyjności Polski w obszarze cyfryzacji. 

Zapowiedź wprowadzenia podatku cyfrowego spotkała się z natychmiastową reakcją przyszłego ambasadora USA w Polsce, Thomasa Rose’a, który za pośrednictwem mediów społecznościowych ostrzegł przed konsekwencjami wprowadzenia takiego opodatkowania. Wcześniejsze deklaracje nowej administracji rządowej USA wskazują, że w ich ocenie podatki cyfrowe mogą być niezgodne z umowami o przeciwdziałaniu unikaniu opodatkowania.  

Z kolei Ministerstwo Finansów zastrzegło, że nie prowadzi obecnie prac nad podatkiem cyfrowym, a polityka podatkowa jest wyłączną kompetencją ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Wiceminister Gawkowski skomentował to stanowisko wskazując, że jego resort jest właściwym forum pracy nad modelem podatku cyfrowego ze względu na stały kontakt z korporacjami i organizacjami związanymi z rynkiem cyfrowym. Wicepremier Gawkowski zapowiedział, że nie wycofa się z pomysłu. 

W najbliższym czasie możemy spodziewać się dalszych dyskusji na temat podatku cyfrowego.