Zapowiedź ograniczenia możliwości “manipulowania” wysokością stawki amortyzacyjnej dla przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia w podatku dochodowym może oznaczać dla przedsiębiorców działających w Specjalnej Strefie Ekonomicznej (SSE) i Polskiej Strefie Inwestycji (PSI) rewizję podejścia do rozliczania wygenerowanego limitu zwolnienia podatkowego.
Ministerstwo Finansów planuje ograniczenie możliwości “manipulowania” stawką amortyzacji w okresie, gdy podatnik korzysta ze zwolnienia. Można domyślać się, że chodzi tutaj o wyeliminowanie sytuacji, w których podatnik korzystający ze zwolnienia w podatku dochodowym obniża do minimum lub do zera wysokość stawek amortyzacyjnych od środków trwałych, aby przyspieszyć wykorzystanie aktywa w postaci zwolnienia w CIT/PIT w uregulowanych przepisami ramach czasowych. Działanie takie wydaje się uprawnione w świetle aktualnych przepisów oraz wydawanych przez Szefa KAS opinii zabezpieczających.
Jeśli jestem przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na prowadzenie działalności w SSE…
...to zostało mi jedynie 6 lat na utylizację zwolnienia podatkowego. Wielu przedsiębiorców strefowych korzystało lub nadal korzysta z możliwości obniżenia stawek amortyzacyjnych środków trwałych wykorzystywanych na cele działalności zwolnionej z opodatkowania. Takiej praktyce sprzyjało jak dotąd pozytywne, ugruntowane na przestrzeni wielu lat, stanowisko organów skarbowych prezentowane w indywidualnych interpretacjach. Wskazana zapowiedź zmiany przepisów stawia pod znakiem zapytania utrzymanie takiego podejścia przez przedsiębiorców w przyszłości.
Jeśli jestem przedsiębiorcą posiadającym decyzję o wsparciu w ramach PSI ...
… to mam 10, 12 lub 15 lat od daty jej wydania na wykorzystanie zwolnienia podatkowego. Przedsiębiorcom, którzy jako pierwsi uzyskali tytuł do zwolnienia w 2018 r. pozostało tak naprawdę około 8,5 lat. Są oni prawdopodobnie teraz w końcowych fazach inwestycji i planują przyjęcie do używania wybudowanych i zakupionych środków trwałych. W zdecydowanej większości planowano wprowadzić obniżone stawki amortyzacyjne, gdyż ramy czasowe korzystania ze zwolnienia w ramach PSI są stosunkowo krótkie. Pojawiło się też wiele pozytywnych dla podatników opinii zabezpieczających w tym temacie.
Co mogę teraz zrobić?
Niezależnie od podstawy zwolnienia, w świetle planowanych zmian przepisów ograniczających możliwość korzystania z prawa do obniżania stawek amortyzacyjnych warto się zastanowić:
- ile zostało mi aktywa do wykorzystania i jaka jest prognoza jego utylizacji do końca 2026 r. / do końca okresu ważności decyzji o wsparciu?
- czy ewentualna konieczność podwyższenia stawek amortyzacyjnych uniemożliwi mi pełną utylizację wygenerowane limitu zwolnienia podatkowego?
- czy mogę jeszcze skorzystać z prawa do zastosowania obniżonych stawek amortyzacji podatkowej (zarówno gdy finalizuję inwestycję i oddaję do używania nowe środki trwałe, jak i wtedy gdy potrzebuję przyspieszyć wykorzystanie limitu i obniżyć stawki dla używanych aktywów)?
Odpowiedź na powyższe pytania jest uzależniona od indywidualnej sytuacji i specyfiki działalności każdego przedsiębiorcy. Jeśli istnieje ryzyko braku pełnej utylizacji zwolnienia, to warto spojrzeć szerzej na prawidłowość kalkulacji wyniku z działalności zwolnionej i identyfikacji strumieni zwolnionych i opodatkowanych.
Dlatego zachęcamy do kontaktu z zespołem specjalizującym się w rozliczeniach podatkowych przedsiębiorców działających w SSE i PSI, który pomoże przeanalizować Państwa sytuację i wskaże możliwe działania.