Rząd planuje wprowadzić szerokie zmiany do wielu ustaw podatkowych, w tym do Ordynacji Podatkowej i ustawy o VAT. Planowana nowelizacja ma na celu uproszczenie i doprecyzowanie funkcjonujących już przepisów. Obecnie projekt jest na etapie opiniowania.
Projekt ustawy wprowadza szereg modyfikacji, które wpłynąć mogą na sytuację zarówno podatników, jak i organów podatkowych. Zgodnie z obecnymi zapowiedziami, zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r.
Główne zmiany mające szczególny wpływ na VAT:
- Przedawnienie: Nowe zasady dotyczące przedawnienia zobowiązań podatkowych, a wśród nich możliwość przedłużenia pięcioletniego okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego o kolejne 12 miesięcy, gdy podatnik skoryguje deklarację w okresie 12 miesięcy przed upływem tego terminu, co umożliwi organom podatkowym weryfikację rozliczeń i wydaniae decyzji wymiarowej w przypadku zakwestionowania prawidłowości złożonej korekty deklaracji.
- Nadpłata podatku: Projekt znosi wymóg składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanej deklaracji. Dotychczasowe przepisy były uznane za nazbyt sformalizowane.
- Doprecyzowanie regulacji dotyczących zwrotu podatku naliczonego: Projektowane zmiany umożliwią organowi podatkowemu określenie prawidłowej wysokości zwrotu podatku lub podatku naliczonego albo nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do odliczenia w następnych okresach rozliczeniowych (sytuacja gdy u podatnika w danym okresie rozliczeniowym nie występuje podatek należny, a jedynie podatek naliczony z bieżących zakupów, przy czym zostały stwierdzone nieprawidłowości w zakresie podatku naliczonego).
- MDR: Szereg zmian w raportowaniu schematów podatkowych (MDR), w tym m.in. wprowadzenie generalnego obowiązku przekazywania informacji o zastosowaniu schematu podatkowego (informacji MDR-3) jedynie raz do roku oraz uchylenie obowiązku posiadania wewnętrznej procedury w zakresie przeciwdziałania niewywiązywaniu się z obowiązku przekazywania informacji o schematach podatkowych.
- Terminy: Ujednolicenie zasad obliczania terminów podatkowych, gdy ich koniec wypada na soboty lub dzień ustawowo wolne od pracy, tak, aby nie było wątpliwości, że przepis ten odnosi się do terminu do wykonania czynności.
Co to oznacza?
Planowana nowelizacja przepisów podatkowych to kompleksowa zmiana mogąca potencjalnie wpłynąć na wiele aspektów naszej podatkowej codzienności. Warto zatem gruntownie zapoznać się z projektowanymi regulacjami. Zachęcamy do śledzenia postępów prac legislacyjnych oraz konsultacji z ekspertami PwC, aby przygotować się na nadchodzące zmiany i uniknąć potencjalnych problemów.
Porozmawiajmy
Z przyjemnością przedyskutujemy wpływ planowanych zmian na prowadzoną przez Państwa działalność.