Od 1 stycznia 2024 r. na dostawców usług płatniczych w UE zostanie nałożony obowiązek raportowania transakcji dotyczących płatności transgranicznych do tzw. centralnego elektronicznego systemu informacji o płatnościach (Central Electronic System of Payment information, CESOP).
Regulacje CESOP są częścią unijnego planu przeciwdziałania luce VAT, w szczególności w obszarze e-commerce.
Projekt ustawy wdrażającej obowiązki CESOP został skierowany do prac sejmowych. Projektowane przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2024 r. i stworzą dodatkowe wymogi administracyjne dla dostawców usług płatniczych (w tym banków oraz instytucji płatniczych).
Dostawcy usług płatniczych będą zobowiązani do prowadzenia ewidencji dotyczących płatności transgranicznych w rejestrach elektronicznych i udostępniania ich Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej. Organy podatkowe będą przekazywać dane do nowej centralnej unijnej bazy danych CESOP, co umożliwi organom zajmującym się zwalczaniem nadużyć finansowych w poszczególnych państwach członkowskich UE przetwarzanie i analizowanie danych.
Nowe obowiązki skierowane będą do wszystkich dostawców usług płatniczych (w rozumieniu dyrektywy PSD2 oraz ustawy o usługach płatniczych), którzy działają na terytorium UE.
Objęte zakresem CESOP będą:
- banki i inne instytucje kredytowe z pełną licencją,
- instytucje płatnicze (tj. emitenci kart kredytowych/debetowych i agenci rozliczeniowi transakcji płatniczych),
- instytucje pieniądza elektronicznego,
- instytucje świadczące usługi żyra pocztowego.
Zgłoszeniu będą podlegać wszystkie transgraniczne transfery środków z UE, w tym np. polecenia przelewu, polecenia zapłaty, płatności kartą, przekaz pieniężny i przelewy pieniądza elektronicznego.
Nie będzie przy tym rozróżnienia między płatnościami dokonywanymi przez konsumentów i przedsiębiorców.
Płatności krajowe i płatności dokonywane spoza UE nie będą objęte obowiązkami.
Zasadniczo dostawcy usług płatniczych zarówno płatnika, jak i odbiorcy będą mieli obowiązek prowadzenia dokumentacji i sprawozdawczości. Aby uniknąć podwójnego raportowania, dostawca płatnika będzie zwolniony z obowiązku zgłaszania, jeżeli dostawca odbiorcy będzie znajdować się w państwie członkowskim UE.
Informacja będzie musiała być przekazana w Polsce, ale także w innych państwach członkowskich, w których dostawca usług płatniczych świadczy usługi płatnicze. Może to skutkować obowiązkiem zgłaszania poszczególnych dostawców usług płatniczych w wielu państwach członkowskich. Może to mieć znaczący wpływ na sposób obsługi, strukturyzowania i wreszcie zestawiania danych dotyczących płatności na potrzeby raportowania. UE przygotowała ogólny schemat raportowania XML/XSD do dostarczania danych, jednak mogą wystąpić różnice w schemacie raportowania i infrastrukturze poszczególnych państw członkowskich.
CESOP może wiązać się z poważnymi wyzwaniami operacyjnymi i wyzwaniami dla dostawców usług płatniczych, takimi jak:
- Zaangażowanie służb podatkowych, operacyjnych, IT,
- Agregacja danych o płatnościach i klientach,
- Stosowanie wyłączeń
- Konfiguracja raportowania wg jurysdykcji
- Analiza wykorzystania innych zasobów (KYC/AML) w realizacji obowiązku raportowania.
Podmiotom zobowiązanym do raportowania rekomendujemy przeprowadzenie oceny zakresu i wpływu regulacji oraz rozpoczęcie prac nad infrastrukturą docelową.
W razie pytań lub wątpliwości dotyczących nowej regulacji, zachęcamy również do kontaktu z zespołem PwC.