Temat tygodnia
Raport Komisji Europejskiej dotyczący luki w podatku VAT
W dniu 24 października 2023 r. na stronie Komisji Europejskiej został opublikowany coroczny raport dotyczący luki w podatku VAT. Dokument zawiera szacunkowe informacje dotyczące luki w VAT dla państw członkowskich UE na podstawie danych za rok 2021.
Ekspress podatkowy
CIT: Płatności z tytułu leasingu operacyjnego nie stanowią kosztów finansowania dłużnego
W dniu 27 października NSA orzekł, iż ograniczenie dotyczące możliwości zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodu poszczególnych wydatków, o których mowa w przepisach art. 15c ust. 1, ust. 12 i ust. 13 ustawy o CIT ma zastosowanie tylko do tych wydatków, które związane są z tzw. leasingiem finansowym, bowiem te wydatki dotyczą finansowania, a wydatki związane z leasingiem operacyjnym dotyczą korzystania z rzeczy.
Zdaniem NSA wystarczające do rozstrzygnięcia sporu ma znaczenie wykładnia językowa art. 15c ust. 12 ustawy o CIT, bowiem w treści tego przepisu mowa jest o korzystaniu ze środków finansowych, a nie o korzystaniu z rzeczy, czyli pod pojęciem kosztów finansowania dłużnego mieści się tylko tzw. leasing finansowy.
VAT: Kwestia zastosowania stawki VAT w wysokości 0% w związku z eksportem towarów na podstawie dokumentów innych niż wskazane w art. 41 ust. 6a ustawy o VAT
W dniu 24 października WSA w Białymstoku uznał, że przyjąć należy, stanowisko zaprezentowane w wyroku TSUE , C-275/18 (Milan Vins) z dnia 28 marca 2019 r., w którym wskazano, że zakwalifikowanie transakcji jako dostawy na eksport nie zależy od objęcia danych towarów procedurą celną wywozu, której nieprzestrzeganie skutkuje pozbawieniem podatnika prawa do zwolnienia w eksporcie.
Tym samym przy eksporcie towarów jedynym dowodem na to, że towar opuścił terytorium UE, nie mogą być jedynie dokumenty celne, lecz mogą to być również inne dowody, które w sposób jasny pokażą, że jednak ten towar opuścił terytorium UE. W konsekwencji pomimo brzmienia art. 2 pkt 8 ustawy o VAT, jak i art. 41 ust. 6 i 6a ustawy o VAT, należy przyjąć, że jeżeli istnieją dowody na to, że towar rzeczywiście opuścił terytorium UE, pomimo braku dokumentów z procedury celnej, podatnik może skorzystać z 0% stawki VAT.
PIT: Skutki podatkowe w PIT wypłaty zysków zatrzymanych po przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.
W dniu 12 października WSA w Łodzi uznał, że rozważając zakres sukcesji podatkowej przedstawionej we wniosku, wskazać należy, że pomimo przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o., źródłem uprawnienia wspólnika do wypłaty środków z kapitału zapasowego spółki nie będzie status udziałowca spółki, ale fakt, że prowadził on przed przekształceniem jednoosobową działalność gospodarczą i wtedy wypracował zysk, który następnie po przekształceniu w spółkę z o.o. stał się częścią kapitału własnego spółki.
W przypadku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę kapitałową, wypłata niewypłaconego wcześniej zysku wspólnikowi w części, w której dotyczy ona zysku osiągniętego przez tego przedsiębiorcę przed dniem przekształcenia, nie stanowi dla wspólnika przysporzenia majątkowego na gruncie podatku dochodowego, a tym samym nie stanowi dla niego przychodu do opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT.
Legislacja
Udostępnienie formularzy interaktywnych online (tzw. formularzy webowych) TPR-C(5) oraz TPR-P(5)
W dniu 30 października 2023 na Portalu Podatkowym udostępnione zostały formularze interaktywne online informacji o cenach transferowych dla osób prawnych TPR-C(5) oraz informacji o cenach transferowych dla osób fizycznych TPR-P(5).
Formularze służą do złożenia informacji o cenach transferowych za rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2021 r.