Organ wydający:
WSA Wrocław
Data:
2020-08-26
Sygnatura:
I SA/Wr 170/20
Nie można pozbawić podatnika uprawnienia do skorzystania z ulgi IP Box jedynie z uwagi na fakt, że nie prowadził on bieżącej ewidencji przed skorzystaniem z ulgi. Ewidencja powinna być prowadzona, tak aby umożliwić ustalenie i wyselekcjonowanie dochodów z praw uprawniających do ulgi.

 

Stan faktyczny

Sprawa dotyczyła podatnika świadczącego usługi B+R w zakresie oprogramowania służącego do przetwarzania dużych ilości danych. Do zakresu usług wykonywanych przez podatnika należy min. korygowanie i rozbudowywanie programów komputerowych o nowe funkcjonalności, przygotowywanie i wykonywanie kodów źródłowych oraz inne usługi związane z analizą systemu i projektowanie infrastruktury testowej. Efekty swojej pracy w postaci programu komputerowego podatnik sprzedaje podmiotom gospodarczym na podstawie zawieranych umów. Przy ustalaniu ceny usługi uwzględniania jest opłata za prawo do korzystania z własności intelektualnej podatnika. W celu ewidencji prowadzona jest księga przychodów i rozchodów, która umożliwia wskazanie wymaganych informacji ewidencyjnych. Oprogramowanie tworzone jest  w ramach prowadzonej działalności B+R i podlega ochronie na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. 

Na tym tle podatnik zadał następujące pytanie:

  • Czy kwalifikowane dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uzyskane w ramach opisanej sytuacji gospodarczej podatnik może opodatkować stawką 5% zgodnie z art. 30ca ustawy o PIT ?

Zdaniem podatnika świadczone przez  niego usługi spełniają warunki skorzystania z ulgi IP Box. Dochodem kwalifikującym się do ulgi IP jest dochód uzyskany z tytułu sprzedaży efektu prac B+R bezpośrednio związanych z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. 

 

Stanowisko organu 

Dyrektor KIS nie zgodził się ze stanowiskiem podatnika i wyjaśnił, że dochód ze sprzedaży autorskiego prawa do programu komputerowego, uznanego za kwalifikowane prawo własności intelektualnej w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT kwalifikuje się do ulgi IP Box, ale podatnik w opisanym stanie faktycznym nie jest uprawniony do skorzystania z preferencji podatkowej z uwagi na brak szczegółowej ewidencji rachunkowej. Ewidencja ma na celu umożliwienie obliczenia podstawy opodatkowania w ramach preferencji podatkowej oraz powiązanie ponoszonych kosztów w ramach usług B+R z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Bez znaczenia pozostaje fakt, iż podatnik planuje sporządzić ewidencję w przyszłości. Brak bieżącej ewidencji nie wypełnia przesłanki z art. 30cb ust. 1 i 2 ustawy o PIT będącej warunkiem stosowania preferencji podatkowej.

 

Wyrok WSA

WSA we Wrocławiu nie zgodził się ze stanowiskiem organu podatkowego i w efekcie uchylił zaskarżoną interpretację. Zdaniem sądu, pozbawienie podatnika uprawnienia do skorzystania z ulgi IP BOX jedynie z uwagi na termin prowadzenia ewidencji, jest niezasadne. Ewidencji powinna być prowadzona tak, by odzwierciedlała wszelkie elementy konieczne do ustalenia dochodu  w  ramach ulgi. Skoro rozliczenie następuje po zakończeniu roku to nie ma podstawy aby wymagać od podatnika prowadzenia bieżącej ewidencji przed skorzystania z ulgi IP Box.