- Organ wydający:
- TSUE
- Data:
- 2023-06-08
- Sygnatura:
- C-322/22
W dniu 8 czerwca 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (“TSUE”, “Trybunał”) wydał wyrok, zgodnie z którym obowiązujące na gruncie polskich przepisów ograniczenie naliczania oprocentowania od nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE (do 30. dnia po publikacji tego wyroku) jest sprzeczne z unijnymi zasadami skuteczności i lojalnej współpracy.
Stanowisko zaprezentowane przez TSUE otwiera możliwość ubiegania się o dodatkowe odsetki przez podatników, którzy odzyskiwali nadpłaty w następstwie wyroków TSUE w ostatnich latach.
Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej oprocentowanie od nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE naliczane jest od dnia powstania tej nadpłaty:
- w pełnej wysokości, do momentu zwrotu nadpłaty - jeśli wniosek o zwrot został złożony przed upływem 30. dnia od publikacji sentencji wyroku TSUE w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej
- lub w ograniczonym zakresie, do 30. dnia od publikacji sentencji wyroku TSUE w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - jeśli wniosek o zwrot został złożony po tej dacie.
Przedmiotem rozważań TSUE był drugi przypadek, który z założenia miał przeciwdziałać sytuacjom, gdzie podatnicy opóźnialiby składanie wniosków o zwrot nadpłaty w celu uzyskania wyższego oprocentowania.
W powołanym wyroku wskazany mechanizm został uznany przez TSUE za niezgodny z unijnymi zasadami skuteczności i lojalnej współpracy.
Trybunał wskazał w szczególności, że jakkolwiek od podatnika biorącego udział w sporze, w związku z którym został wydany wyrok TSUE, można (co do zasady) wymagać złożenia wniosku o zwrot nadpłaty w terminie 30 dni od jego publikacji, to takich samych wymogów nie można stawiać wobec każdego innego podatnika, na którego sytuację prawną może mieć wpływ wyrok TSUE. Wynika to z faktu, że podatnik niebędący stroną postępowania przed TSUE, może nie mieć wiedzy o ogłoszeniu wyroku Trybunału w tak krótkim czasie.
Wyrok Trybunału otwiera możliwość ubiegania się o zwrot dodatkowego oprocentowania wszystkim podatnikom, którzy otrzymali w ostatnich latach zwrot nadpłaty w związku z wyrokami TSUE. Orzeczenie Trybunału ma w szczególności istotne znaczenie w kontekście praktyki krajowej, gdzie pomimo wydania wyroku TSUE w dalszym ciągu dochodzi do naruszenia prawa unijnego, a zatem pozbawienia jego efektywności.
Jeśli byliby Państwo zainteresowani wsparciem w powyższym zakresie - zachęcamy do kontaktu.