Kolejne pozytywne orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) dla podatników korzystających z ulgi badawczo-rozwojowej (ulga B+R).

 

Kolejne pozytywne orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) dla podatników korzystających z ulgi badawczo-rozwojowej (ulga B+R):

  • Wyrok NSA z dnia 1 września 2022 r. (sygn. II FSK 3033/19) - oddalono skargę kasacyjną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (DKIS) ws. interpretacji indywidualnej z dnia 16 kwietnia 2019 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.11.2019.2.BM), w której stanowisko podatnika w części dotyczącej kosztów urlopów, choroby lub innej usprawiedliwionej nieobecności uznano za nieprawidłowe.
  • Wyrok NSA z dnia 29 czerwca 2022 r. (sygn. II FSK 2921/19) - zdaniem NSA nie ma podstaw prawnych do wyłączenia przychodów pracownika realizującego działalność badawczo-rozwojową (B+R), gdy nie świadczy on pracy z powodu urlopu, choroby lub innej usprawiedliwionej nieobecności. 

 

Komentarz

NSA, w omawianych wyrokach, stanęły po stronie podatników i uznały, że nie ma podstaw do wyłączenia z ulgi B+R należności wypłaconych za urlopy, choroby czy inne usprawiedliwione nieobecności. W dominującej liczbie znanych nam orzeczeń, Sądy stoją na stanowisku, że do kosztów kwalifikowanych działalności B+R można zaliczać kwestionowane, wskazane powyżej należności. Organy podatkowe prezentują z kolei zwykle odmienny pogląd.

Na mocy przepisów dot. ulgi B+R, konieczne jest wyłączenie wynagrodzenia dotyczącego czasu pracy związanego z działalnością inną niż działalność B+R. Naszym zdaniem, wystarczające w tym zakresie może być zastosowanie proporcji pozwalające na wyłączenie - z “ogólnego czasu pracy”- czasu, dotyczącego faktycznego niewykonywania działalności B+R przez danego specjalistę B+R.

W związku z tym, że omawiane wyroki NSA stanowią kolejne, korzystne dla podatników orzeczenia w omawianym zakresie - pozostaje zatem czekać na zmianę stanowiska organów administracyjnych co do kwestii m.in. kosztów nieobecności za czas usprawiedliwionych nieobecności czy też urlopów. Niemniej, w uwagi na kształtującą się wciąż praktykę ws. rozliczania ulgi B+R, nie można przy tym pominąć kilku wyroków negatywnych (w tym wyroku NSA z 2021 r.), które mogą stanowić przeszkodę w poparciu  przez organy administracyjne stanowisk podatników dot. omawianej kwestii.