- Organ wydający:
- Dyrektor KIS
- Data:
- 2020-03-25
- Sygnatura:
- 0114-KDIP2-1.4010.27.2020.1.JF
Sprawa dotyczyła spółki akcyjnej, będącej polskim podatnikiem CIT i podlegającej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W ramach prowadzonej działalności, spółka angażuje się w programy z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).. Spółka pozyskała informację, że I. wspólnie z G. opracował Program dotyczący profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych dla lokalnej społeczności. Spółka postanowiła przekazać, w postaci darowizny (została zawarta umowa), określoną sumę pieniężną na jego realizację, która to suma zostanie wypłacona w sześciu transzach. I. będzie informował spółkę w formie sprawozdań merytorycznych i finansowych, o postępach prac związanych z realizacją Programu oraz sposobu wykorzystania kolejnych transz finansowych. Warunkiem niezbędnym do przekazania kolejnych transz finansowych jest zaakceptowanie przez spółkę sprawozdań z poprzedniego roku kalendarzowego pod względem zgodności z założeniami programu..Planowane działanie wpisuje się w inicjatywy podejmowane przez spółkę w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu - umowę o współpracy w zakresie Programu wprawdzie nazwano „umową darowizny”, uzyskując stosowne zgody korporacyjne - faktycznie jednak mamy do czynienia ze współdziałaniem, które stanowi działalność CSR. Podjęte działanie umożliwi utrzymanie pozycji spółki na rynku w szczególności poprzez pozyskiwanie nowych klientów dostrzegających prospołeczny wymiar biznesu spółki.
Na tym tle spółka zapytała organ podatkowy, czy może zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na Program w ramach świadczenia z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) na rzecz mieszkańców.
Zdaniem spółki wydatki na Program w ramach świadczenia z zakresu CSR na rzecz mieszkańców, mogą zostać zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Spółka podniosła, że konstrukcja art. 15 ust. 1 ustawy o CIT daje podatnikowi możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów, pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni bądź pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Sformułowana przez ustawodawcę definicja ma charakter ogólny. Z tego też względu, każdy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Spółka podkreśliła, że wydatki ponoszone przez nią w ramach programu CSR nie są darowizną wyłączoną z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy CIT, ponieważ brak jest po stronie spółki chęci obdarowania innego podmiotu kosztem swojego majątku bez oczekiwania na osiągnięcie jakiejkolwiek korzyści z tego tytułu. Spółka przekaże bowiem środki finansowe zgodnie z harmonogramem wskazanym w umowie darowizny, natomiast I. w ramach otrzymanych środków finansowych będzie realizował Program. Związek przyczynowo skutkowy między poniesionymi przez spółkę wydatkami, a powstaniem (możliwością powstania) lub zwiększeniem osiąganego przez spółkę źródła przychodu, nie jest możliwy do wskazania w oderwaniu od definicji CSR.
W ocenie podatnika podejmowane przez niego działania są zgodne z definicją CSR. Istotny w tym zakresie jest aspekt zaangażowania spółki w sprawy społeczności lokalnej oraz sąsiadującego otoczenia zewnętrznego. Działania spółki uwzględniają interes społeczności lokalnej w ten sposób, że realizacja Programu ma na celu dbanie o zdrowie mieszkańców miasta, które jest obszarem działania i siedzibą spółki. W konsekwencji, realizowana przez spółkę polityka CSR niewątpliwie wpływa na dobry wizerunek firmy i pozyskiwanie nowych klientów, dla których ważny jest prospołeczny wymiar działalności spółki. Tym samym pozwoli na jej dalszy, intensywny rozwój, w czym należy upatrywać pośredniego wpływu na wielkość uzyskiwanych przez podatnika przychodów. Wydatki ponoszone w związku z realizacją polityki CSR spełniają więc warunek poniesienia wydatków w celu uzyskania zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Brak związku bezpośredniego niekoniecznie oznacza, że takiego związku wydatków w celu uzyskania przychodów nie ma w ogóle. Mimo braku bezpośredniego związku z przychodami, można bowiem wykazać związek pośredni, co umożliwia traktowanie wydatków na ww. cel jako koszty podatkowe.
Organ uznał stanowisko spółki za prawidłowe i odstąpił od uzasadnienia.