Organ wydający:
Dyrektor KIS
Data:
2021-03-01
Sygnatura:
0111-KDIB1-3.4010.24.2020.7.IM
Wydatki na zakup artykułów spożywczych mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli mają na celu poprawę atmosfery, wydajności i efektywności pracy, co może wpłynąć na uzyskiwane przez spółkę przychody.

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej opublikowanej 1 marca 2021 r.

Sprawa dotyczyła spółki działającej w branży programistycznej, specjalizującej się w tworzeniu oprogramowania.  Spółka, aby móc świadczyć usługi na odpowiednim poziomie i sprostać dużej konkurencji w branży,  zatrudnia wysoko wykwalifikowanych informatyków. Spółka realizują politykę firmy w zakresie zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków pracy, dokonuje zakupów artykułów spożywczych na rzecz pracowników zatrudnionych zarówno na podstawie umowy o pracę jak i umowy cywilnoprawnej. Produkty nabywane przez spółkę są ogólnodostępne dla pracowników w trakcie wykonywania codziennych obowiązków służbowych oraz stanowią „wyposażenie” firmowej kuchni. Artykuły spożywane są podczas spotkań służbowych pracowników, takich jak: narady, konferencje, szkolenia i spotkania z kontrahentami w biurach spółki. Zdarza się, że produkty podawane są również w trakcie spotkań z kontrahentami spółki na tle biznesowym.

Na tej podstawie spółka zapytała organ podatkowy, czy wydatki na zakup artykułów spożywczych może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

W ocenie spółki, będzie ona uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup artykułów spożywczych.

Zdaniem spółki wydatki ponoszone na zakup artykułów spożywczych z przeznaczeniem dla pracowników są przejawem starań spółki o kondycję i samopoczucie pracowników, co w dalszej perspektywie może przyczyniać się do poprawy atmosfery w miejscu pracy, zwiększania motywacji i wzrostu wydajności pracowników. Pozwoli to szybciej i sprawniej realizować cele biznesowe założone przez spółkę, co może przełożyć się na uzyskiwane przychody. Ponadto, udostępnienie pracownikom artykułów spożywczych ma ich zachęcić do podjęcia i kontynuowania pracy w spółce. 

Biorąc pod uwagę przedstawiony opis sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego organ stwierdził, że ponoszone przez spółke wydatki na zakup artykułów spożywczych dla pracowników oraz na rzecz osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, są niewątpliwie przejawem i wyrazem starań spółki jako pracodawcy dążącego do poprawy atmosfery pracy, co w konsekwencji zwiększa wydajność pracy i w efekcie nie pozostaje bez wpływu na uzyskiwane przez Spółkę przychody.

Organ wskazał, że wyżej wymienione wydatki nie zostały wyłączone z kosztów podatkowych na podstawie cytowanych przepisów art. 16 ust. 1 pkt 45 i 28 updop, gdyż wydatki te nie będą finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, lecz ze środków obrotowych Spółki a także nie można ich uznać za koszty reprezentacji.

Wobec powyższego, organ jednoznacznie uznał stanowisko spółki w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup artykułów spożywczych za prawidłowe.

Możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na artykuły spożywcze podawane w trakcie spotkań z kontrahentami spółki zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.