- Organ wydający:
- Dyrektor KIS
- Data:
- 2020-05-08
- Sygnatura:
- 0113-KDIPT1-1.4012.161.2020.2.RG
Usługi polegające na przewozach osób niepełnosprawnych z miejsca zamieszkania lub pobytu czasowego na zabiegi i badania do szpitali, placówek rehabilitacyjnych oraz hospicjów dostosowanymi do tego typu przejazdów pojazdami, stanowią usługi transportu sanitarnego świadczone przy użyciu specjalistycznych środków transportu lądowego. W konsekwencji korzystają one ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 20 ustawy o VAT.
Sprawa dotyczyła spółki, która prowadziła działalność transportową w zakresie przewozów osób niepełnosprawnych z miejsca ich zamieszkania lub pobytu czasowego na zabiegi i badania do szpitali, placówek rehabilitacyjnych czy hospicjów. Przewozy odbywały się karetkami typu P oraz samochodami typu BUS. Samochody wyposażone były w zaczepy do kotwiczenia wózka inwalidzkiego oraz w platformę najazdową. Ponadto, pojazdy były odpowiednio oznakowane oraz wyposażone zostały dodatkowo w sygnały świetlne i dźwiękowe. Jak wskazała spółka, usługi przewozowe świadczone były tylko dla osób wymagających specjalnych warunków transportu i wyłącznie ze względów medycznych.
Na tym tle spółka zapytała organ podatkowy, czy opisane przez nią we wniosku usługi transportowe korzystają ze zwolnienia z podatku VAT czy jednak należy pobrać od tych usług należny podatek, a jeśli tak - to w jakiej wysokości.
Zdaniem spółki, opisane przez nią usługi transportu sanitarnego korzystają ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 20 ustawy o VAT.
Organ uznał stanowisko spółki za prawidłowe. Wskazał, że realizowane przez spółkę usługi przewozowe stanowią w istocie usługi transportu sanitarnego. Choć ustawodawca na gruncie przepisów o podatku VAT nie zdefiniował, czym jest transport sanitarny, to jednak usługa ta została zdefiniowana na gruncie innych aktów prawnych. I tak zgodnie z dyrektywą VAT z podatku naliczonego zwolnione są usługi transportu dla chorych lub rannych osób pojazdami do tego celu przeznaczonymi, przez odpowiednio upoważnione podmioty. Usługi te podlegają zwolnieniu jedynie wówczas, gdy są wykonywane w interesie publicznym. Natomiast zgodnie z treścią art. 5 pkt 33a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, za transport sanitarny należy uznać przewóz osób albo materiałów biologicznych i materiałów wykorzystywanych do udzielania świadczeń zdrowotnych, wymagających specjalnych warunków transportu. Ponadto ustawa ta w art. 161ba ust. 1 wskazuje, że transport sanitarny wykonywany jest specjalistycznymi środkami transportu lądowego, wodnego i lotniczego. Organ, mając na uwadze zakreślony przez spółkę stan faktyczny, uznał, że świadczone przez nią usługi przewozowe stanowią usługi transportu sanitarnego, świadczone przy użyciu specjalistycznych środków transportu lądowego i z tego powodu korzystają ze zwolnienia z VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 20 ustawy o VAT.
Wybór przepisów
Ustawa o VAT
art. 43 ust. 1 pkt 20
“1. Zwalnia się od podatku:
20) usługi transportu sanitarnego.”