Organ wydający:
Dyrektor KIS
Data:
2020-12-30
Sygnatura:
0114-KDIP4-2.4012.586.2020.1.SKJ
Sprzedaż pakietów medycznych, w skład których będą wchodziły czynności polegające na ocenie i rozpoznaniu stanu zdrowia pacjenta oraz czynności polegające na zalecaniu dalszego postępowania m.in. w postaci skierowania pacjenta na badania dodatkowe czy wystawienia e-recepty, stanowi usługę w zakresie opieki medycznej, służącą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, korzystającą ze zwolnienia od podatku VAT.

Sprawa dotyczyła spółki, która prowadziła działalność gospodarczą w zakresie udzielania krótkoterminowych pożyczek osobom fizycznym. W ramach poszerzenia oferty produktowej spółka postanowiła zaoferować klientom pakiet usług medycznych  świadczonych z wykorzystaniem technologii teleinformatycznych. Zakres świadczonych usług obejmował m.in. wywiad medyczny, analizę dokumentacji medycznej i badań, skierowanie na badania dodatkowe czy wystawianie e-zwolnień i e-recept. W ramach pakietu klient nabywał ograniczoną ilość konsultacji oraz badań dla siebie lub dla członków rodziny. W związku z tym, że spółka nie jest podmiotem medycznym w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej, pakiety medyczne były nabywane przez spółkę bezpośrednio od podmiotu leczniczego - w imieniu własnym spółki, ale na rzecz osoby trzeciej.

Na tym tle spółka zapytała organ podatkowy, czy sprzedaż pakietów usług medycznych świadczonych z wykorzystaniem technologii teleinformatycznych podlega zwolnieniu od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19a w związku z pkt 18 ustawy o VAT.

Zdaniem spółki, sprzedaż pakietów medycznych opisanych w niniejszej sprawie będzie podlegać zwolnieniu z podatku naliczonego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19a w związku z pkt 18 ustawy o VAT. Zgodnie z tymi przepisami wolne od podatku VAT są bowiem usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawa towarów. Jak wskazała spółka, sprzedawane przez nią pakiety usług medycznych, w których zakres wchodzą m.in. takie czynności jak ocena i rozpoznanie stanu zdrowia, zlecenie dalszego postępowania w związku z rozpoznanym stanem zdrowia czy wystawienie e-recepty bądź skierowanie pacjenta do specjalisty, niewątpliwie należy uznać za usługi skierowane na utrzymanie, poprawę lub przywrócenie dobrego stanu zdrowia konkretnego pacjenta, a tym samym - za usługi opieki medycznej. Ponadto, należy uznać, że odsprzedaż przez spółkę pakietów medycznych nabywanych od podmiotu leczniczego stanowi odpłatne świadczenie usług zgodnie z art. 8 ust. 2a ustawy o VAT. Istotny jest przy tym fakt, że zgodnie z tym przepisem podmiot świadczący usługę nabytą we własnym imieniu, lecz na rzecz osoby trzeciej, traktowany jest jako usługobiorca, a następnie jako usługodawca tej usługi. Jednocześnie - w myśl przepisów ustawy o VAT - wolne od podatku VAT jest świadczenie usług, o których mowa w pkt 18 i 19, jeżeli usługi te zostały nabyte przez podatnika we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej od podmiotów, o których mowa w pkt 18 i 19. A skoro tak, to świadczone przez spółkę za pośrednictwem środków teleinformatycznych usługi należy uznać za usługi opieki medycznej, których głównym celem jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia, korzystające ze zwolnienia z VAT.

Organ w całości uznał stanowisko spółki za prawidłowe. Wskazał, że zakresem przedmiotowym zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy o VAT objęte są wyłącznie te usługi w zakresie opieki medycznej, które realizują cel związany z profilaktyką, zachowaniem, ratowaniem, przywracaniem i poprawą zdrowia. W rozpoznawanej sprawie czynności wchodzące w zakres pakietów usług medycznych niewątpliwie należy uznać za usługi skierowane na utrzymanie, poprawę lub przywrócenie dobrego stanu zdrowia, a tym samym - za usługi opieki medycznej. Ponadto, w niniejszej sprawie zastosowanie znajdzie fikcja prawna przewidziana w art. 8 ust. 2a ustawy o VAT umożliwiająca potraktowanie nabywcy usług najpierw jako usługobiorcę, a następnie jako usługodawca tej samej usługi. Należy przy tym zaznaczyć, że fikcja ta dotyczy usług nabywanych we własnym imieniu, lecz na rzecz osób fizycznych. W niniejszej sprawie warunek ten został spełniony. Spółka będzie bowiem odsprzedawać nabywane usługi na rzecz osób fizycznych w ramach pakietów medycznych. A skoro tak, to spółka będzie uprawniona do skorzystania ze zwolnienia od podatku VAT.