- Organ wydający:
- Dyrektor KIS
- Data:
- 2020-03-06
- Sygnatura:
- 0114-KDIP2-1.4010.11.2020.3.KS
Skapitalizowane lub zapłacone odsetki od pożyczek oraz koszty podatku u źródła wynikającego z umowy pożyczki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Sprawa dotyczyła spółki, która pozyskała środki na zakup nieruchomości od podmiotów zagranicznych na podstawie dwóch umów pożyczek - B i C. Odsetki ponoszone są przez spółkę w przypadku B (na podstawie klauzuli ubruttawiającej) lub przez pożyczkodawcę – w przypadku C. Odsetki podlegają wypłacie bez potrącania ewentualnego podatku u źródła (WHT).
Na tym tle spółka zapytała organ podatkowy czy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym wynikające z umów pożyczek odsetki skapitalizowane lub zapłacone przez spółkę, stanowić będą koszty uzyskania przychodów w ramach limitu wynikającego z przepisów o niedostatecznej kapitalizacji (art. 15c ustawy o CIT) oraz czy poniesione przez spółkę koszty podatku u źródła wynikającego z umowy pożyczki B stanowić będą koszty uzyskania przychodów spółki.
Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że wynikające z umów pożyczek odsetki skapitalizowane lub zapłacone przez nią stanowić będą koszty uzyskania przychodów spółki w ramach limitu wynikającego z przepisów o niedostatecznej kapitalizacji (art. 15c ustawy o CIT), gdyż wypełniać będą definicję kosztów finansowania. Zdaniem spółki, odsetki spełniają łącznie wszystkie warunki z ust. 15 ust. 1 ustawy o CIT, zwłaszcza zważywszy na to, że wypłacane na rzecz B odsetki ponoszone są ze środków własnych spółki, a odsetki C – zapłacone ze środków własnych (w obu przypadkach nie są zwracane spółce w jakiejkolwiek formie). Ponadto, żadna z pozycji ujętych w art. 16 ust 1 ustawy o CIT nie znajduje zastosowania w stosunku do tych płatności.
Zdaniem spółki, poniesione przez nią koszty podatku u źródła, wynikającego z umowy pożyczki B, stanowić będą koszty uzyskania przychodów spółki. Wynika to z art. 26 ustawy o CIT, który wskazuje, że do pobrania i wpłacenia podatku u źródła zobowiązany jest płatnik – podmiot wypłacający odsetki. W tym przypadku, z uwagi na klauzulę ubruttawiającą, koszt tego podatku ponoszony jest przez spółkę. W świetle umowy B ciężar ekonomiczny związany z pobraniem podatku i źródła ostatecznie i definitywnie ciąży na spółce. Ponadto, poniesienie wydatków związanych z zapłatą podatku ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i dokonane zostało w celu uzyskania przychodu, zatem według spółki, koszty podatku u źródła wynikające z umowy pożyczki B stanowić będą koszty uzyskania przychodów spółki.
Na potwierdzenie prezentowanego stanowiska podatnik przywołał szereg interpretacji indywidualnych.
Organ uznał stanowisko spółki za prawidłowe i odstąpił od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska spółki.