Organ wydający:
Dyrektor KIS
Data:
2020-03-30
Sygnatura:
0111-KDIB3-3.4012.49.2020.1.PJ
Przychodów z tytułu usług świadczonych za granicą nie należy wliczać do limitu określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. 

Sprawa dotyczyła podatnika, którego przedmiotem działalności jest obróbka mechaniczna elementów metalowych. Podatnik świadczy usługi w Polsce oraz w Belgii, przy czym zleceniodawcą usług za granicą jest jeden podmiot posiadający zakład obróbki metali na terenie Belgii. Podatnik świadczy usługi w Polsce na znacznie mniejszą skalę niż za granicą, wykonując w kraju jedynie sporadycznie drobne zlecenia. Świadcząc usługi w obu krajach podatnik przetwarza powierzone materiały w wyrób końcowy, półprodukt lub surowiec do dalszej produkcji, korzystając z zaplecza maszynowego zleceniodawcy w jego siedzibie. Podatnik nie dokonuje zakupów surowców i nie posiada własnego zaplecza w postaci maszyn i narzędzi. Na potrzeby sprzedaży zagranicznej podatnik spełnił obowiązek rejestracji VAT-UE i jest zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony, aktywny. Do działalności podatnika ma zastosowanie limit obrotów, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Dotychczas nie został on przekroczony, jednakże biorąc pod uwagę osiągane comiesięczne przychody podatnik przewiduje możliwość przekroczenia ww. limitu w ciągu roku 2020.

Na tym tle podatnik zapytał organ podatkowy, czy postępuje prawidłowo nie wliczając przychodów ze sprzedaży zagranicą do limitu określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT?

Zdaniem podatnika sprzedaż usług wykonywanych za granicą nie wlicza się do limitu, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, zwalnia z podatku VAT jest sprzedaż dokonywana przez podatników, u których suma obrotów nie przekroczyła łącznie 200 000 zł. Kluczowym elementem jest przy tym określenie miejsca wykonywania działalności. Ustawodawca określa, że poprzez terytorium kraju rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, co nie obejmuje usług świadczonych za granicą. Podatnik świadczy bowiem usługi w Królestwie Belgii. 

Organ uznał stanowisko podatnika za prawidłowe. Wskazał, że  z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT wynika zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia jest terytorium kraju, przez które - w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy - rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Organ podkreślił, że w analizowanym stanie faktycznym  usługa świadczona na rzecz belgijskiego kontrahenta podlega opodatkowaniu w miejscu siedziby działalności gospodarczej usługobiorcy. Kluczowy w sprawie przepis art. 113 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, że zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Przez sprzedaż rozumie się na gruncie ustawy o VAT dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. A contrario nie stanowią sprzedaży w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług m.in. odpłatne dostawy towarów i odpłatne świadczenia usług poza terytorium kraju (a więc dostawy towarów i świadczenia usług, których miejsce świadczenia znajduje się poza Polską).

W związku z powyższym przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego należy brać pod uwagę wyłącznie wartość opodatkowanej sprzedaży towarów i usług na terytorium kraju.  Skoro kontrahent, na rzecz którego podatnik świadczył usługi jest podatnikiem w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT posiadającym siedzibę działalności gospodarczej w Belgii, to miejscem świadczenia i opodatkowania tych usług - zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT - jest terytorium Królestwa Belgii. Organ stwierdził, że podatnik postępuje prawidłowo nie wliczając przychodów ze sprzedaży zagranicą do limitu określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.