- Organ wydający:
- Dyrektor KIS
- Data:
- 2020-12-18
- Sygnatura:
- 0111-KDIB1-3.4010.471.2020.4.APO
Wydatki na sporządzenie aktu notarialnego oraz opłaty w postaci wynagrodzenia notariusza, opłaty sądowej, PCC czy wypisów aktu notarialnego poniesione przez spółkę komandytową w związku z wniesieniem przez komandytariuszy wkładu do tej spółki, mogą zostać zaliczone przez komplementariusza tej spółki w poczet kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do posiadanych przez niego udziałów w spółce.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 grudnia 2020 r.
Sprawa dotyczyła spółki będącej komplementariuszem w spółce komandytowej. W niniejszej sprawie komandytariusze dokonali wniesienia wkładu do spółki komandytowej. Przedmiotem wkładu była wierzytelność przysługująca komandytariuszom względem spółki o zwrot kwoty głównej pożyczki udzielonej spółce przez komandytariuszy. W związku z tym doszło do potrącenia wierzytelności spółki o wniesienie wkładu z wierzytelnością wspólników względem spółki o zwrot kwoty pożyczki. Koszty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) oraz wszelkie opłaty sądowe poniosła spółka komandytowa.
Na tym tle spółka zapytała organ podatkowy, czy będzie ona uprawniona do zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków poniesionych na sporządzenie aktu notarialnego i związanych z nim opłat, tj. wynagrodzenia notariusza, opłaty sądowej, PCC oraz wypisów aktu notarialnego, proporcjonalnie do posiadanego w spółce komandytowej udziału w zyskach lub stracie w związku z wniesieniem do spółki wkładu przez każdego z komandytariuszy.
Zdaniem spółki, jest ona uprawniona do zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na sporządzenie aktu notarialnego oraz związanych z nim opłat proporcjonalnie do posiadanego w spółce komandytowej udziału w zyskach lub stracie w związku z wniesieniem do spółki wkładu przez każdego z komandytariuszy. Jak wskazała spółka, aby móc zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodów, konieczne jest spełnienie następujących przesłanek:
- wydatek musi zostać poniesiony przez podatnika,
- wydatek musi zostać poniesiony w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,
- wydatek musi pozostawać w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
- wydatek musi być definitywny,
- wydatek musi zostać właściwie udokumentowany oraz
- wydatek nie może znajdować się w katalogu kosztów określonych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.
W ocenie spółki, wydatki na sporządzenie aktu notarialnego oraz związane z nim opłaty w postaci wynagrodzenia notariusza, opłaty sądowej, PCC oraz wypisów aktu notarialnego poniesione w związku z wniesieniem do spółki wkładów przez komandytariuszy spełniają wskazane wyżej przesłanki. Po pierwsze, wydatki te nie mieszczą się w katalogu kosztów określonych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Po drugie, zostały one właściwie udokumentowanie i pozostają w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Co więcej, mają one charakter bezzwrotny i zostały poniesione w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Wydatki te stanowią przy tym pośrednie koszty uzyskania przychodów.
Organ w całości uznał stanowisko spółki za prawidłowe. Wskazał, że zgodnie z przepisami ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. A skoro tak, to podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów podatkowych wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały one prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Skoro więc poniesione przez komplementariusza spółki komandytowej wydatki stanowią koszty pośrednie, to spółka jako komplementariusz jest uprawniona do zaliczenia poniesionych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów.