- Organ wydający:
- Dyrektor KIS
- Data:
- 2020-06-04
- Sygnatura:
- 0115-KDIT2.4011.204.2020.2.KC
Dofinansowanie wycieczki ze środków ZFŚS nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT dla osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń funduszu. A skoro tak, to pracodawca nie jest zobowiązany do obliczenia, pobrania i przekazania w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy z tytułu dofinansowania wycieczki.
Sprawa dotyczyła spółki, która tworzyła ZFŚS, z którego to funduszu środki przeznaczane były na działalność socjalną. Do korzystania ze świadczeń funduszu uprawnieni byli pracownicy oraz ich rodziny, byli pracownicy - emeryci i renciści oraz ich rodziny, a także inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z ZFŚS. W ramach prowadzonej przez spółkę działalności socjalnej organizowane były m.in. wyjazdy grupowe o charakterze integracyjnym, których celem było przede wszystkim zapewnienie wspólnego wypoczynku i lepsze zgranie zespołu. Informacje o organizowanych wyjazdach podawane były do wiadomości osobom uprawnionym i co do zasady każda z tych osób mogła wziąć udział w wyjeździe na zasadzie dobrowolności. Za organizację wyjazdu odpowiadał podmiot trzeci, np. biuro podróży, który określał koszt wyjazdu przypadający na jedną osobę obejmujący przejazdy, noclegi, wyżywienie, dodatkowe atrakcje typu wyjścia do obiektów kultury, bilety wstępu na obiekty sportowe, rozrywkowe itp., z których uczestnicy mogli, ale nie musieli skorzystać. Koszty takich wyjazdów finansowane były przez spółkę ze środków ZFŚS, przy czym część wydatków była współfinansowana przez uczestników wycieczki w formie dopłaty na rachunek ZFŚS.
Na tym tle spółka zapytała organ podatkowy, czy dofinansowanie wycieczki ze środków ZFŚS jest dla osób uprawnionych przychodem podlegającym opodatkowaniu PIT, a spółka jako płatnik jest zobowiązana do obliczenia, pobrania i przekazania do urzędu skarbowego w ciągu roku zaliczki na ten podatek.
Zdaniem spółki, dofinansowanie wycieczki ze środków ZFŚS nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT dla osób uprawnionych. W konsekwencji, spółka nie będzie zobowiązana do obliczenia, pobrania i przekazania w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy z tytułu dofinansowania wycieczki. Choć - co do zasady - otrzymanie od pracodawcy nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych skutkuje powstaniem przychodu dla pracownika na gruncie ustawy o PIT, to jednak nie każde świadczenie nieodpłatne lub częściowo odpłatne na rzecz pracowników jest równoznaczne z przychodem. Jak wskazała spółka, zgodnie z wyrokiem TK z 8 lipca 2014 r., K 7/13, za przychód pracownika mogą zostać uznane świadczenia, które:
- zostały spełnione za zgodą pracownika,
- zostały spełnione w jego interesie i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
- uzyskana korzyść jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi.
Przy czym wymienione przez TK przesłanki muszą zostać spełnione łącznie, aby dane świadczenie nieodpłatne na rzecz pracownika mogło zostać uznane za przychód na gruncie ustawy o PIT.
W ocenie spółki, w niniejszej sprawie na nie została spełniona trzecia przesłanka, która zakłada, że korzyść jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi. Dofinansowanie wycieczki z ZFŚS jest bowiem adresowane do szerokiego kręgu pracodawców, co oznacza, że każda osoba uprawniona może z niego skorzystać na podobnych zasadach. Ponadto, zdaniem spółki, trudno uznać, iż pozostałe przesłanki zostały spełnione. Po pierwsze, świadczenie służy interesom pracodawcy, a nie pracownika. Jego celem jest bowiem integracja pracowników, która ma służyć lepszej produktywności i ostatecznie przełożyć się na dochody osiągane przez zakład pracy. Po drugie, pomimo tego, że udział w wyjeździe jest dobrowolny, to jednak przyjęcie, że osoba uprawniona uzyska korzyść w postaci zaoszczędzonego wydatku, który musiałaby ponieść, jest zbyt daleko idące. Gdyby bowiem spółka nie organizowała wycieczki i nie zapewniła jej współfinansowania, osoba uprawniona najprawdopodobniej nie skorzystałaby z takiego świadczenia we własnym zakresie, co wyklucza tym samym powstanie korzyści w postaci zaoszczędzonego wydatku. A skoro tak, to nie jest możliwe uznanie, że mamy do czynienia z przychodem podlegającym opodatkowaniu PIT w odniesieniu do dofinansowania wycieczki ze środków ZFŚS.
Organ uznał stanowisko spółki za prawidłowe. Wskazał, że udział osób uprawnionych w wyjazdach integracyjnych, których celem jest zapewnienie wspólnego wypoczynku i lepsze zgranie zespołu, częściowo sfinansowanych ze środków ZFŚS nie skutkuje dla nich powstaniem przysporzenia majątkowego, a tym samym nieodpłatnego świadczenia. W konsekwencji, po stronie pracowników nie powstaje przychód opodatkowany PIT, a na spółce nie ciąży obowiązek obliczenia, pobrania i przekazania do urzędu skarbowego w ciągu roku zaliczki na ten podatek.