W ostatnim czasie obserwujemy, że indywidualni przedsiębiorcy korzystający z preferencji podatkowych, takich jak np. IP BOX i chcący potwierdzić posiadanie prawa do ich stosowania, mierzą się z coraz bardziej skomplikowanym procesem uzyskania interpretacji podatkowej. Narzędzie, które miało na celu rozwiewanie wątpliwości podatników, staje się aktualnie coraz bardziej złożoną i czasochłonną procedurą.
Aby uzyskać indywidualną interpretację podatkową, podatnik musi złożyć wniosek do KIS, w którym szczegółowo opisuje stan faktyczny i formułuje pytania dotyczące wątpliwości podatkowych. Na tej podstawie Dyrektor KIS powinien wydać interpretację, która pomaga podatnikowi właściwie zastosować przepisy podatkowe do jego indywidualnej sytuacji.
Wnikliwe pytania w wezwaniach do uzupełnienia wniosku
Aktualnie zdarza się, że po złożeniu wniosku podatnik otrzymuje pismo z prośbą o jego uzupełnienie. W pismach DKIS zadaje szereg dodatkowych pytań, które mogą wykraczać poza przedmiot wniosku. Przykładowo, w sprawach dotyczących IP BOX, Dyrektor KIS zadaje pytania o relacje z kontrahentami, ponoszenie odpowiedzialności wobec osób trzecich innych niż kontrahent, cykliczność otrzymywania wynagrodzenia oraz zasady jego naliczania. Takie pytania mogą sugerować próbę zweryfikowania, czy wnioskodawca (przedsiębiorca) spełnia ustawowe przesłanki prowadzenia działalności gospodarczej, wymienione w art. 5b ust. 1 ustawy o PIT.
Konsekwencje dla przedsiębiorców (zleceniobiorców)
Takie podejście ma poważne konsekwencje dla przedsiębiorców wnioskujących o interpretację. Przygotowanie odpowiedzi na nawet kilkadziesiąt dodatkowych pytań wymaga czasu, ale także często konsultacji z doradcą podatkowym. Z kolei nieudzielenie odpowiedzi na wezwanie lub udzielenie odpowiedzi po wyznaczonym na to kilkudniowym terminie, może skutkować nierozpatrzeniem wniosku.
Ponadto, poszerzenie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, o odpowiedź na nawet kilkadziesiąt dodatkowych pytań ze strony DKIS, powoduje, że przedstawiony w tym wniosku stan faktyczny staje się bardzo obszerny oraz szczegółowy. Oznacza to, że w przypadku potencjalnej kontroli podatkowej, zakwestionowanie przez urzędnika jakiegokolwiek elementu drobiazgowo przedstawionego stanu faktycznego, może spowodować próbę podważenia mocy ochronnej interpretacji. Należy mieć bowiem na uwadze, że interpretacja chroni nas tak długo jak przedstawiony we wniosku stan faktyczny odpowiada rzeczywistości.
Konsekwencje dla przedsiębiorców (zleceniodawców)
Coraz trudniejsze uzyskanie pozytywnej interpretacji podatkowej, m.in. w przypadku IP BOX oraz zadawanie przez DKIS pytań z zakresu relacji zleceniodawca-zleceniobiorca, jest z pewnością zjawiskiem niepokojącym, prowadzącym do rozważań na temat celu ich zadawania. Niepokój ten wydaje się uzasadniony, szczególnie w kontekście ostatniego, ogólnego poruszenia w temacie zainteresowania współpracą B2B przez organy podatkowe, w tym coraz częstszymi odmowami wydania interpretacji w tym zakresie.
Występując z wnioskiem o interpretację indywidualną w zakresie preferencyjnych rozwiązań podatkowych, przedsiębiorca może stać się obiektem zainteresowania w kontekście prawidłowości wykorzystywania formuły współpracy na zasadach B2B. Należy też zwrócić uwagę, że zainteresowanie pojedynczym podmiotem może potencjalnie zostać ukierunkowane na weryfikację struktury wynagradzania w całym podmiocie współpracującym z wnioskodawcą. Może to być szczególnie uciążliwe dla spółek, które w szerszym zakresie realizują współpracę poprzez umowy B2B.
Na chwilę obecną nie spotkaliśmy się z próbami kwestionowania przez organy podatkowe pełnego modelu współpracy B2B, jednak zwracamy uwagę na istotę poprawnego jej prowadzenia, tj. w sposób mitygujący potencjalne ryzyka podatkowe.
Podsumowanie
Wymagania stawiane przez Dyrektora KIS oraz dodatkowe, czasami wykraczające poza zakres wniosku pytania powodują, że procedura, która miała upraszczać życie przedsiębiorców, staje się dla nich kolejnym wyzwaniem.
Obecna sytuacja pokazuje jak istotne jest prawidłowe i wyczerpujące przygotowanie wniosku o wydanie interpretacji podatkowej, a w przypadku otrzymania wezwania do jego uzupełnienia - przygotowanie odpowiedzi potwierdzających stan faktyczny, jednak nie generujących dla samych wnioskodawców jak i ich kontrahentów dodatkowych ryzyk. Warto też zastanowić się przed złożeniem wniosku, czy w naszej indywidualnej sytuacji jest to właściwe rozwiązanie - biorąc pod uwagę obecne podejście organów.