Według ustawy przyjętej przez polski parlament, obywatele Ukrainy nie będą mogli składać wniosków o udzielenie im szczególnego, dedykowanego dla nich zezwolenia. Mogą natomiast ubiegać się o wydanie zezwolenia na pobyt na podstawie Ustawy o cudzoziemcach.
Zezwolenie na uproszczonych zasadach
Od 25 listopada obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do Polski 24 lutego lub później w związku z wojną toczoną na terenie ich państwa, mogli składać wnioski o udzielenie im zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce na podstawie Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Zezwolenie miało być udzielane na uproszczonych zasadach na okres 3 lat.
Likwidacja uproszczonego trybu uzyskania zezwolenia
Jednak polski parlament przyjął w grudniu zmiany do Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, które likwidują opisywane zezwolenie. Zamiast tego obywatel Ukrainy będzie musiał złożyć wniosek o wydanie jednego z typów zezwoleń z Ustawy o cudzoziemcach. Jest ono trudniejsze do uzyskania, a procedura jego przyznawania będzie prawdopodobnie trwać znacznie dłużej. Jeżeli w trakcie postępowania zostanie stwierdzone, że obywatel Ukrainy nie spełnia przesłanek do wydania mu wnioskowanego zezwolenia, otrzyma on roczne zezwolenie na pobyt czasowy.
Nowelizacja zawierająca te zmiany oczekuje na podpis Prezydenta.
Wnioski zostaną nierozpoznane
Nowelizacja wprowadza przepis, zgodnie z którym wniosek złożony w trybie Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy będzie pozostawiony bez rozpoznania. Zatem obywatele Ukrainy, którzy już złożyli wnioski o wydanie uproszczonego zezwolenia, nie otrzymają go. Zamiast tego będą musieli aplikować ponownie o wydanie jednego z zezwoleń na podstawie Ustawy o cudzoziemcach.
Przed obywatelem Ukrainy i przed pracodawcą stoi więc w kolejnych miesiącach konieczność analizy statusu migracyjnego i, oceny prawnej, o które zezwolenie na pobyt należy się ubiegać oraz skompletowanie wymaganych dokumentów i wypełnienie wniosku o właściwe zezwolenie na pobyt na podstawie Ustawy o cudzoziemcach.